Kolarstwo szosowe – MŚ: Pierwsze medale rozdane

Wyścig drużynowy na czas kobiet był pierwszą konkurencją mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. Trasę w Bergen najszybciej pokonały zawodniczki holenderskiej grupy Team Sunweb.

Do czasówki o długości 42,5 kilometra przystąpiło tylko 9 żeńskich zespołów, każdy składał się z 6 zawodniczek. O tytuł mistrzyń świata walczyły ekipy: BTC City Ljubljana z Eugenią Bujak, mistrzynie sprzed roku Boels Dolmans Cycling Team, Team Sunweb, Canyon SRAM Racing, Cervelo-Bigla Racing Team, FDJ, Hitec Products, Bepink Cogeas i Team Virtu Women Cycling.

Pierwszy punkt pomiaru znajdował się na 11. kilometrze. Prowadziły wówczas kolarki Cervelo Bigla z czasem 13:20.71. Niewielkie straty miały ekipy Boels Dolmans Cycling Team (4 sekundy) i Canyon SRAM Racing (niecałe 6 sekund).

W drugiej części czasówki umiejscowiony był podjazd na Birkelundsbakken. Miał on długość 1,5 kilometra, ale mógł dać się zawodniczkom we znaki i porozbijać zespołom szyki. Średnie nachylenie wzniesienia wynosiło ponad 7%, a maksymalne 16%. Na szczycie podjazdu znajdował się drugi pomiar czasu. Prowadzenie objęły tutaj obrończynie tytułu. Boels Dolmans wyprzedzało o 13 sekund Cervelo i o 15 sekund Sunweb.

Ostatni, trzeci punkt pomiaru znajdował się już w Bergen, 4 kilometry przed metą. W końcówce zmęczone zawodniczki musiały zmierzyć się z odcinkami bruku. Tutaj także doszło do zmiany na 1. miejscu. Prowadzenie objął Team Sunweb. Tylko 22 setne sekundy traciły zawodniczki Boels Dolmans. Trzecie miejsce z 17-sekundową stratą zajmowało Cervelo.

Pierwsze na metę wjechały zawodniczki Virtu Women Cycling z czasem 58:33.15. Kolejne 4 zespoły nie poprawiły wyniku duńskiego zespołu. Świetny wynik wykręcił Team Sunweb. Zawodniczki tej ekipy w składzie Lucinda Brand, Leah Kirchmann, Floortje Mackaij, Coryn Rivera, Sabrina Stultiens i Ellen van Dijk uzyskały rezultat 55:41.63 i zdecydowanie wyszły na prowadzenie.

Cervelo Bigla po pokonaniu całej trasy miało pół minuty straty do Sunwebu. Ten niemiecki zespół czekał na inną ekipę naszych zachodnich sąsiadów Canyon SRAM Racing. Stawką była walka o miejsce na najniższym stopniu podium. Canyon SRAM straciło do Cervelo aż pół minuty i oznaczało to, że nie znalazło się na podium. Pohl, Klein, Koppenburg, Lepisto, Ludwig i Moolman z Cervelo sięgnęły po brązowe medale.

Zawodniczki Sunwebu czekały na przyjazd na linię mety zawodniczek Boels Dolmans Cycling Team. Ostatecznie Blaak, Canuel, Guarnier, Majerus, Pieters i van der Breggen zajęły 2. pozycję ze stratą 12 sekund. Z historycznego zwycięstwa mógł cieszyć się Team Sunweb. Reprezentantki tej ekipy genialnie rozłożyły siły i wygrały dzięki świetnej końcówce. BTC City Ljubljana Eugenii Bujak zajęło 7. miejsce.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password