Kolarstwo szosowe – Paryż-Nicea: Sergio Henao 2 sekundy przed Contadorem

Kolumbijczyk Sergio Henao został zwycięzcą 75. edycji wyścigu Paryż-Nicea. Ostatni etap wygrał David de la Cruz przed Alberto Contadorem. W klasyfikacji generalnej „El Pistolero” przegrał z Henao o 2 sekundy.

Pierwszy etap miał być przeznaczony dla sprinterów, nic bardziej mylnego. Z powodu wiatru powstało zamieszanie, na którym skorzystała kilku zawodników walczących o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Na około kilometr do mety zaatakował Julian Alaphilippe z Quick-Step Floors. Jednak nie był to decydujący atak, gdyż za Francuzem pojechał jego rodak Arnaud Demare. Kolarz FDJ dogonił Alaphilippa i ograł go na końcowych metrach. Tym samym zwycięzca ubiegłorocznego Mediolan-San Remo został pierwszym liderem wyścigu.

Drugiego dnia sytuacja w czołówce klasyfikacji generalnej nie uległa zmianie. Demare finiszował na 3. miejscu za Sonny Colbrellim (Bahrajn Merida) i Johnem Degenkolbem (Team Sunweb). Trzeci etap to kolejny sprinterski finisz, na którym najszybszy był Irlandczyk Sam Bennett (Bora-Hansgrohe). Koszulkę lidera obronił Arnaud Demare.

Ważna dla losów wyścigu była licząca blisko 15 kilometrów czasówka zakończona podjazdem pod Mont Brouilly. Rywali zdeklasował Julian Alaphilippe, który o 19 sekund pokonał Alberto Contadora (Trek-Segafredo) i o 20 sekund Tony’ego Gallopina (Lotto Soudal). Alaphillipe odebrał koszulkę lidera Demare’owi. Po połowie wyścigu kolarz Quick-Step Floors miał 33 sekundy przewagi nad Tony’m Gallopinem.

Później przyszedł czas na etap sprinterski. Po wspaniałym pojedynku szybkich kolarzy triumfował Andre Greipel (Lotto Soudal). Kolejny etap był pierwszym z tych trudniejszych. Po wspaniałym, samotnym ataku pierwszy na metę przyjechał Simon Yates z Orica-Scott. Drugie miejsce zajął Sergio Henao, a trzecie Richie Porte.

Królewski etap kończył się podjazdem pod Col de la Couillole. Już 10 kilometrów przed metą od grupy faworytów odpadł lider wyścigu Julian Alaphilippe. W końcówce podjazdu na czele utworzyła się grupka kilku najmocniejszych kolarzy. Byli to Sergio Henao, Ion Izagirre, Alberto Contador, Daniel Martin, Jakob Fuglsang i Richie Porte. Ten ostatni zdecydował się na samotny atak, co przyniosło mu zwycięstwo etapowe. 21 sekund za Australijczykiem na metę przyjechał Alberto Contador. 32 sekundy stracili Martin i Henao, który został nowym liderem wyścigu. Przed ostatnim dzień zmagań Kolumbijczyk miał 30 sekund przewagi nad Martinem i 31 nad Contadorem.

To właśnie Hiszpan z ekipy Trek-Segafredo zdecydował się zaatakował pozycję lidera. Contador zaatakował razem ze swoimi rodakami Davidem de la Cruzem (Quick-Step Floors) i Marciem Solerem (Movistar). Henao jednak zrobił wszystko, żeby przewaga na mecie była jak najmniejsza. Na ostatnich metrach etapu de la Cruz wyprzedził Contador. Przez to kolarz Quick-Step zdobył 10 sekund bonifikaty, a kolarz Trek-Segafredo tylko 6 sekund. Grupka z Henao stracił do Hiszpanów 21 sekund. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Kolumbijczyk triumfował o 2 sekundy nad Contadorem.

Jedyny startujący w Paryż-Nicea Polak Michał Gołaś w klasyfikacji łącznej zajął 78. miejsce. Klasyfikację punktową wygrał Julian Alaphilippe. Najlepszym góralem został Francuz Lilian Calmejane, a najlepszym młodym kolarzem także Alaphilippe.