Kolarstwo szosowe – Ronde van Vlaanderen: Dla kogo „Flandryjska piękność”?

Czas na drugi monument kolarski w sezonie. Wyścigu dookoła Flandrii kibicom kolarstwa nie trzeba specjalnie przedstawiać. Głównymi faworytami 101. edycji Ronde van Vlaanderen są Peter Sagan i Greg van Avermaet.

Trasa wyścigu

Kolarze będą mieli do pokonania 260 kilometrów z Antwerpii do Oudenaarde. Na trasie zlokalizowanych jest 18 odcinków brukowych. Losy wyścigu powinny rozstrzygać się na Kruisbergu, Oude Kwaremoncie i rzecz jasna na Paterbergu. Z tymi bergami będą musiały zmagać się także kobiety. Panie będą miały do pokonania 12 odcinków brukowych wśród 153 kilometrów trasy.

Profil i mapa trasy

Więksi i mniejsi faworyci

Sezon jak marzenie do tej pory ma Greg van Avermaet. Belg z ekipy BMC Racing Team wygrał z tym sezonie już 3 klasyki: Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke i Gent-Wevelgem. Mistrz olimpijski już 2 razy w karierze stał na podium Flandrii zajmując 2. i 3. miejsce. Mistrzowi olimpijskiemu brakuje tylko triumfu w Ronde van Vlaanderen. W tym roku zwycięstwo van Avermaeta jest możliwe bardziej niż kiedykolwiek.

Peter Sagan wygrał wyścig dookoła Flandrii w ubiegłym roku i tym samym po raz pierwszy w karierze triumfował w wyścigu pomnikowym. Mistrz świata zrobi wszystko, żeby sięgnąć po kolejne zwycięstwo. To właśnie Sagan i van Avermaet stawiani są w głównym szeregu faworytów „Flandryjskiej Piękności”.

Dwa lata temu najlepszy na flandryjskich szosach i brukach był Alexander Kristoff. Lider Katiuszy w Gent-Wevelgem miał defekt i nie był w stanie walczyć o zwycięstwo. W ostatnim tygodniu norweski kolarz „sprawdzał nogę” na wyścigu 3 dni de Panne.

Jak zwykle w północnych klasykach silny skład ma Quick-Step Floors. Ciężko stwierdzić kto będzie liderem tego zespołu. O czwarte zwycięstwo w Ronde van Vlaanderen powalczy Tom Boonen. W formie jest inny z Belgów Philippe Gilbert, który wygrał ostatnio 3 dni de Panne. Nie należy zapominać także o Yvesie Lampaercie, Zdenku Stybarze, Matteo Trentinie i Nikim Terpstrze.

Sep Vanmarcke to kolejny belgijski faworyt 101. edycji Ronde van Vlaanderen. Kolarz Cannondale-Drapac był we Flandrii już dwukrotnie na trzeciej pozycji. Inni Belgowie będący faworytami wyścigu są Stijn Vandenbergh, Olivier Naesen (obaj AG2R), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Tiesj Benoot (Lotto Soudal), Jens Keukeleire (Orica-Scott) oraz Stijn Devolder (Verandas Willems-Crelan), który we Flandrii wystartuje 16. raz z rzędu.

Polacy na starcie

W wyścigu mężczyzn wystartuje dwóch polskich kolarzy, którzy będą raczej pomocnikami. Maciej Bodnar (numer 6) będzie wspierać jednego z głównych faworytów Petera Sagana. Łukasz Wiśniowski (numer 108) jest kolarzem ekipy Sky, która klasyków w tym sezonie nie może uznać jako udanych.

W wyścigu kobiet zobaczymy 4 Polki. Liderką WM3 Energie będzie Katarzyna Niewiadoma. W rywalizacji wystartują także Małgorzata Jasińska (Cylance Pro Cycling), Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) i Agnieszka Skalniak (Astana Women’s Team).

Jednak najbardziej liczymy na dobry występ Niewiadomej. Jej najgroźniejszymi rywalkami będą ubiegłoroczna triumfatorka Elizabeth Deignan (Boels-Dolmans), Ellen van Dijk (Team Sunweb), Annemiek van Vleuten (Orica-Scott), Lotta Lepisto (Cervelo-Bigla), Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) i Lotte Kopecky (Lotto Soudal Ladies).

Lista startowa wyścigu mężczyzn

Lista startowa wyścigu kobiet

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password