Kolarstwo szosowe – Strade Bianche: Wielki triumf Michała Kwiatkowskiego!

Po zajęciu 2. miejsca w wyścigu kobiet przez Katarzynę Niewiadomą trzymaliśmy kciuki za Michała Kwiatkowskiego. Polski kolarz zaprezentował się fantastycznie wygrywając Strade Bianche. Polak samotnie zaatakował niewiele ponad 15 kilometrów przed metą.

Podobnie jak w wyścigu kobiet tak i w rywalizacji mężczyzn kolarzom przeszkadzał deszcz. Na samym początku rywalizacji z jazdy zrezygnował jeden z głównych faworytów wyścigu Peter Sagan. Swoich sił w ucieczce próbowali Włoch Simone Andretta (Bardiani) Portugalczyk Jose Goncalves (Katusha), Norweg Truls Korsaeth (Astana) oraz Francuzi Thibaut Pinot (FDJ) i Quentin Jauregui (AG2R).

Jednak uciekinierzy zostali dogonieni na około 50 kilometrów przed metą przez grupę faworytów. Wśród nich był Michał Kwiatkowski, który jechał z przodu czołówki pokazując, że jest dzisiaj w dobrej formie. Skład czołówki ciągle się zmieniał. Przez pewien czas na czele jechali Kwiatkowski, Greg van Avermaet (BMC), Tim Wellens (Lotto-Soudal) i Zdenek Stybar (Quick-Step Floors).

Tempo w czołowej czwórce spadło i dojechało do niej jeszcze 3 innych zawodników. Byli to Luke Durbridge, Christopher Jull-Jensen (obaj Orica-Scott) i Tom Dumoulin (Team Sunweb). Niewiele ponad 15 kilometrów przed metą doszło do najważniejszego zdarzenia wyścigu. Na samotny atak zdecydował się Michał Kwiatkowski, do którego nie zdołał dojść żaden z rywali. Gdy Polak mijał ostatni odcinek szutrowy jego przewaga była na tyle duża, że była wiadomo, że sięgnie po zwycięstwo.

Na mecie Kwiatkowski miał 15 sekund przewagi nad mistrzem olimpijskim Gregiem van Avermaetem. Trzecie miejsce ze stratą 17 sekund zajął inny Belg Tim Wellens. Michał Kwiatkowski wygrał Strade Bianche także w 2014 roku. Polak z ekipy Sky ma tylko jedno zwycięstwo mniej od legendy wyścigu Fabiana Cancellary. Może w przyszłości podobnie jak Szwajcar tak i Polak doczeka się odcinka szutrowego nazwanego jego imieniem.

Wyniki wyścigu:

1. Michał Kwiatkowski Polska Sky Team 4:42:42
2. Greg van Avermaet Belgia BMC + 0:15
3. Tim Wellens Belgia Lotto-Soudal + 0:17
4. Zdenek Stybar Czechy Quick-Step Floors + 0:23
5. Tom Dumoulin Holandia Team Sunweb + 1:26
6. Luke Durbridge Australia Orica-Scott + 1:26

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password