Kolarstwo szosowe – Tour de France: Demare wygrywa, Sagan zdyskwalifikowany

Francuz Arnaud Demare (FDJ) wygrał 4. etap tegorocznego wyścigu Tour de France. Liderem pozostał Brytyjczyk Geraint Thomas (Team Sky). Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) został zdyskwalifikowany po spowodowaniu upadku Marka Cavendisha (Team Dimension Data) na finiszu.

Dzisiejszy etap liczył 213,5 km. z Mondorf-les-Bains do Vittel. Na kolarzy na trasie nie czekały większe trudności. Do pokonania mieli oni tylko jedną premię górską czwartej kategorii. Już po starcie na atak zdecydował się Guillaume van Keirsbulck (Wanty). Dość niespodziewanie nikt do niego nie dołączył i Belg postanowił pojechać sam. Maksymalna przewaga jaką osiągnął  van Keirsbulck wyniosła ponad 13 minut po 60 km. Od tego momentu w peletonie do głosu zaczęły dochodzić grupy, które liczyły na zwycięstwo etapowe i przewaga zaczęła stopniowo maleć.

67 km. przed końcem przewaga wynosiła 4:30. Belgowi udało się jeszcze wygrać lotną i górską premię. Liderem w klasyfikacji górskiej pozostał Nathan Brown (Cannondale), który jako pierwszy Amerykanin w historii wyścigu obronił koszulkę w grochy. Van Keirsbulck został doścignięty 16,5 km. przed metą i jasne się stało, że będziemy mieć dzisiaj finisz sprinterski.

Nic nie zapowiadało dramatycznej końcówki i ogromnych emocji na ostatnich metrach. Na 1,5 km. przed końcem w peletonie nastąpiła pierwsza kraksa. Leżał m.in. lider Geraint Thomas. Nie ucierpiał on jednak poważnie oraz nie stracił w klasyfikacji generalnej. Przez ten incydent z tyłu został główny faworyt do zwycięstwa Andre Greipel (Lotto Soudal). W końcówce doszło do kolejnej kraksy, w której leżał Mark Cavendish (prawdopodobnie zlamany obojczyk). Popchnął go Peter Sagan. Za to przewinienie mistrz świata został zdyskwalifikowany z tegorocznego wyścigu. Etap wygrał po raz pierwszy w swojej karierze Francuz Arnaud Demare.

Rafał Majka zajął 29. miejsce. Michał Kwiatkowski uplasował się na 152. miejscu.  Maciej Bodnar był 178., wszycy z tym samym czasem co zwycięzca. Paweł Poljański przyjechał 3 minuty i 57 sekund za Demarem na 185. miejscu.

Liderem nadal jest Geraint Thomas. Michał Kwiatkowski w klasyfikacji generalnej jest siódmy. Rafał Majka jest 22. ze stratą 49 sekund.

Peter Sagan został zdyskwalifikowany.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password