Kolarstwo szosowe – Tour de France: Etap Barguila, Kwiatkowski siódmy, Aru nadal liderem

Lider klasyfikacji górskiej, Francuz Warren Barguil wygrał 13. etap Tour de France. Bardzo dobrze pojechał Michał kwiatkowski, który był siódmy. Liderem pozostał Fabio Aru.

Kolarze mieli dziś do pokonania zaledwie 101 kilometrów z Sait Girons do Foix, ale etap do łatwych nie należał, bo usytuowano na nim trzy górskie premie 1. kategorii.

Od startu kolarze ochoczo zabrali się do prób ucieczek. Najpierw spróbowali Thomas Voeckler i Warren Barguil, ale szybko zostali złapani przez peleton. Na lotnej premii e Seix najszybszy był Sylvian Chavanel przed Philippe Gilbertem i Alessandro de Marchim. Trójka ta jechała kilkanaście sekund przed zasadniczą grupą. Przed początkiem pierwszego podjazdu na Col de Latrape (5.6 km, 7.3%) od peletonu oderwali się jeszcze Paweł Poljański i Lillan Calmejane, a potem siódemka: Mollema, Wyss, Ulissi, Lammertink, Arashiro, Pasqualon i Burghardt.

Na podjeździe wszystko oczywiście się wymieszało i na szczycie pierwszy zameldował się de Marchi. Za nim finiszował lider klasyfikacji górskiej Barguil, a trzeci był już Alberto Contador. Kolejny podjazd na Col d’Agnes  (nachylenie 8.2%, 10 km) spowodował kolejne przetasowania na czele. Z przodu jechali Contador i Mikel Landa (w takiej kolejności przecięli linię premii górskiej). 30 sekund straty do dwójki mieli Warren Barguil, Nairo Quintana i Michał Kwiatkowski. Zasadnicza grupa jechała około 2.5 minuty za liderami.

Na ostatni podjazd na czele wjechali Landa i Contador, ale za ich plecami znów się przetasowało. 40 sekund tracili Barguil i Nairo Quintana, od których odpadł Kwiatkowski, a duża grupa z liderem Fabio Aru jechała ze stratą 2.5 minuty. Tuż przed szczytem Quintana i Barguil doszli czołową dwójkę. Premię wygrał Barguil, ma z peletonu oderwała się szóstka z Aru na czele.

Do mety pozostało już tylko 25 kilometrów zjazdu. Jadący w grupce z Aru Froome, Bardet, Uran, Yates, Martin – cała czołówka klasyfikacji próbowali „urwać” Aru, ale ten był czujny i nie pozwalał rywalom odskoczyć zbyt daleko. W grupie jechał też Kwiatkowski. Tempo było szaleńcze, ale aż do mety sytuacja się nie zmieniła. Niewielką przewagę nad Aru uzyskali tylko Martin i Yates, ale prześcignąć go w klasyfikacji końcowej nie zdołali. Etap wygrał Barguil przed Quintaną i Contadorem.

Wyniki etapu:
1. Warren Barguil (Francja)
2. Nairo Quintana (Kolumbia)
3. Alberto Contador (Hiszpania)
4. Mikel Landa (Hiszpania) 0.02
5. Simon Yates (Wielka Brytania) 1.39
6. Daniel Martin (Irlandia)
7. Michał Kwiatkowski (Polska)
8. Christopher Froome (Wielka Brytania)

Klasyfikacja generalna:
1. Fabio Aru (Włochy)
2. Christopher Froome (Wielka Brytania) 0.06
3. Romain Bardet (Francja) 0.25
4. Rigoberto Uran (Kolumbia) 0.35
5. Mikel Landa (Hiszpania) 1.09
6. Daniel Martin (Irlandia) 1.32

Bartosz Szafran4870 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password