Kolarstwo szosowe – Tour de France: Kwiatkowski w pierwszej dziesiątce

W Dusseldorfie rozpoczęła się 104. edycja wyścigu Tour de France. Pierwszym jej liderem został Brytyjczyk Geraint Thomas (Team Sky). Michał Kwiatkowski uzyskał 8. wynik.

Pierwszym etapem wyścigu była licząca 14 kilometrów czasówka. Ze względu na padający deszcz warunki były bardzo trudne. Na jedynym punkcie pomiaru najlepszy czas osiągnął główny faworyt czasówki Niemiec Tony Martin. Jednak to nie kolarz Katiusza Alpecin został zwycięzcą dzisiejszego etapu.

Fantastycznie dzisiaj (w szczególności drugą część dystansu) pojechał Geraint Thomas. Brytyjczyk z Team Sky uzyskał czas 16:04 i dzięki temu mógł przywdziać żółtą koszulkę lidera Tour de France. Drugie miejsce zajął Szwajcar Stefan Kueng (BMC), który pojechał o 5 sekund wolniej od Thomasa. Trzecie miejsce zajął drugi z kolarzy Sky Vasil Kiriyenka. Białorusin stracił do zwycięzcy 7 sekund. Martin zajął 4. miejsce.

Michał Kwiatkowski zajął 8. miejsce ze stratą 15 sekund do swojego kolegi z zespołu. To był udany dzień Team Sky, gdyż oprócz Kwiatkowskiego, Thomasa i Kiriyenki w pierwszej dziesiątce uplasował się Christopher Froome, który uzyskał 6. wynik. Ubiegłoroczny zwycięzca pojechał najlepiej spośród głównych faworytów wyścigu.

Rafał Majka zajął 54. pozycję ze stratą 49 sekund. Maciej Bodnar stracił 33 sekundy i był 25. Trzeci z Polaków z Bora-hansgrohe uplasował się na 159. miejscu. Niestety, na śliskiej nawierzchni upadli m.in. Tony Gallopin i Alejandro Valverde. Szczególnie źle skończyło się w przypadku Hiszpana, który wpadł w barierki. Kolarz Movistaru trafił do szpitala i wycofał się z wyścigu. Do upadku na tym samym zakręcie co Valverde wycofał się inny hiszpański kolarz Ion Izagirre.