Kolarstwo szosowe – Tour de Pologne: Jack Haig najszybszy w Zakopanem

Szósty etap naszego narodowego wyścigu z Wieliczki do stolicy Tatr wygrał Australijczyk Jack Haig. Nowym liderem wyścigu został Belg Dylan Teuns. Rafał Majka, najlepszy z Polaków finiszował na 8. miejscu, w klasyfikacji jest 2. ze stratą 6 sekund do lidera.

189 kilometrów, pięć górskich premii, idealna kolarska pogoda, przepiękne widoki, zaskakujące zwycięstwo Jacka Haiga, zmiana lidera, świetna jazda Rafała Majki, który awansował na drugie miejsce w „generalce” i tłumy kibiców to najkrótsze podsumowanie tego, co działo się dziś między Wieliczką a Zakopanem.

Pierwsze 100 kilometrów, jeszcze stosunkowo płaskie, zdominowała ucieczka, w której jechali Moreno Moser, Antwan Tolhoek i Adam Stachowiak. Trójka miała momentami przewagę dochodzącą do 6 minut. Ucieczka dogoniona została już niedaleko Zakopanego, po pierwszej górskiej premii.

Kolarze wjeżdżali na Bystryk, Butorowy Wierch, Głodówkę (aż te widoki!) i ponownie na dwa pierwsze szczyty. Tu przesądziło o zmianie lidera, bo Peter Sagan z kilometra na kilometr tracił do czołówki kolejne sekundy. A czołówka zmieniała się co kilka minut, rozciągnięta na przestrzeni wielu wielu metrów. Na jednym z ostatnich podjazdów zaatakował Jack Haig. Ci, którzy liczyli się w generalce chyba trochę nie docenili Australijczyka, a ten nie kombinował, tylko jechał ile sił miał w nogach. I tak dojechał do mety z przewagą ponad 50 sekund nad resztą towarzystwa, odnosząc pierwsze zwycięstwo w karierze.

W drugiej grupie dojechali wszyscy faworyci etapu i wyścigu, w tym Rafał Majka i Dylan Teuns, który w ten sposób zapewnił sobie pozycję lidera przed jutrzejszym ostatnim, królewskim etapem wokół Zakopanego.

Wyniki:
1. Jack Haig (Australia)
2. Wout Poels (Holandia) +0.51
3. Bob Jungels (Holandia)
4. Rui Costa (Portugalia)
5. Wilco Kelderman (Holandia)
6. Vincenzo Nibali (Włochy)
7. Inur Zakarin (Rosja)
8. Rafał Majka (Polska)
9, Adam Yates (Wielka Brytania)
10. Sam Oomen (Holandia)

Klasyfikacja generalna:
1. Dylan Teuns (Belgia)
2. Rafał Majka (Polska) +0.06
3. Wilco Kelderman (Holandia) +0.10
4. Wout Poels (Holandia) +):13
5. Domenico Pozzovibo (Włochy) +0:18
6. Adam Yates (Wielka Brytania) + 0:19
7. Sam Oomen (Holandia) +0:24
8. Vincenzo Nibali (Włochy) +0,25
9. Rui Costa (Portugalia) +0:28
10. Bob Jungels (Holandia) +0.29

Bartosz Szafran4873 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password