Kolarstwo szosowe – Tour de Pologne: Jack Haig najszybszy w Zakopanem

Szósty etap naszego narodowego wyścigu z Wieliczki do stolicy Tatr wygrał Australijczyk Jack Haig. Nowym liderem wyścigu został Belg Dylan Teuns. Rafał Majka, najlepszy z Polaków finiszował na 8. miejscu, w klasyfikacji jest 2. ze stratą 6 sekund do lidera.

189 kilometrów, pięć górskich premii, idealna kolarska pogoda, przepiękne widoki, zaskakujące zwycięstwo Jacka Haiga, zmiana lidera, świetna jazda Rafała Majki, który awansował na drugie miejsce w „generalce” i tłumy kibiców to najkrótsze podsumowanie tego, co działo się dziś między Wieliczką a Zakopanem.

Pierwsze 100 kilometrów, jeszcze stosunkowo płaskie, zdominowała ucieczka, w której jechali Moreno Moser, Antwan Tolhoek i Adam Stachowiak. Trójka miała momentami przewagę dochodzącą do 6 minut. Ucieczka dogoniona została już niedaleko Zakopanego, po pierwszej górskiej premii.

Kolarze wjeżdżali na Bystryk, Butorowy Wierch, Głodówkę (aż te widoki!) i ponownie na dwa pierwsze szczyty. Tu przesądziło o zmianie lidera, bo Peter Sagan z kilometra na kilometr tracił do czołówki kolejne sekundy. A czołówka zmieniała się co kilka minut, rozciągnięta na przestrzeni wielu wielu metrów. Na jednym z ostatnich podjazdów zaatakował Jack Haig. Ci, którzy liczyli się w generalce chyba trochę nie docenili Australijczyka, a ten nie kombinował, tylko jechał ile sił miał w nogach. I tak dojechał do mety z przewagą ponad 50 sekund nad resztą towarzystwa, odnosząc pierwsze zwycięstwo w karierze.

W drugiej grupie dojechali wszyscy faworyci etapu i wyścigu, w tym Rafał Majka i Dylan Teuns, który w ten sposób zapewnił sobie pozycję lidera przed jutrzejszym ostatnim, królewskim etapem wokół Zakopanego.