Kolarstwo szosowe – Tour de Suisse: Etap i koszulka lidera dla Simona Spilaka

Na wysokości 2780 metrów w stacji narciarskiej w Soelden zakończył się 7. etap Tour de Suisse. Po samotnej akcji wygrał Słoweniec Simon Spilak, który został nowym liderem.

Początek etapu był płaski, ale była to tylko rozgrzewka przed wspinaczką na Tiefenbachferner. Na początku podjazdu peleton dogonił ucieczkę, w której jechał m.in. Peter Sagan. Na atak zdecydowali się Simon Spilak (Słowenia/Katiusza) i Joe Dombrowski (Stany Zjednoczone/Cannondale Drapac).

Po chwili Spilak postanowił zostawić towarzysza ucieczki i samotnie dotarł na linię mety. Dombrowski został wyprzedzony jeszcze przez Iona Izagirre. Hiszpan z grupy Bahrajn Merida stracił 22 sekundy, a Amerykanin 36 sekund.

Z ponad minutą stratą przyjechali Steven Kruijswijk, Damiano Caruso oraz Jan Hirt. Kolarz CCC Sprandi Polkowice uplasował się na 6. miejscu. Dotychczasowy lider wyścigu Domenico Pozzovivo minął linię mety na 12. miejscu ze stratą ponad 2 minut.

Po dzisiejszym etapie klasyfikacja generalna wydaje się być rozstrzygnięta. Spilak prowadzi 52 sekundy przed Caruso i minutę i 5 sekund przed Kruijswijkiem. Na królewskim odcinku już tradycyjnie najlepszy z Polaków był Tomasz Marczyński. „Maniek” zajął 80. miejsce ze stratą ponad 20 minut. Maciej Bodnar przyjechał na 129. pozycji, a kolarze CCC Jakub Kaczmarek, Leszek Pluciński i Adrian Kurek uplasowali się od 137. do 139. miejsca.

W klasyfikacji generalnej Tomasz Marczyński jest 46. Jakub Kaczmarek zajmuje 102. miejsce, Maciej Bodnar jest 107., Leszek Pluciński 126., a Adrian Kurek 129.