Kolarstwo szosowe – Tour de Suisse: Pozzovivo nowym liderem!

Dzięki wspaniałemu atakowi na finałowej wspinaczce Domenico Pozzovivo wygrał 6. etap Tour de Suisse. Włoch został także nowym liderem wyścigu. W klasyfikacji generalnej ma on taki sam czas jak Damiano Caruso.

Dzisiaj rozegrano pierwszy z dwóch najtrudniejszych etapów Tour de Suisse. Jego trasa wiodła z Locarno do La Punt (166,7 km). Na trasie umiejscowione były 2 mordercze podjazdy. Najpierw San Bernardino, a na końcu Albulapass. Duże pole do popisu mieli górale. Trudne zadanie obrony koszulki lidera miał Włoch Damiano Caruso.

W ucieczce jechało 10 kolarzy, m.in. Tomasz Marczyński. Odjazd rozbili Jan Bakelants (Belgia/AG2R), Simone Petilli (Włochy/UAE Team Emirates) i Michael Woods (Kanada/Cannondale-Drapac). Chwilę później skontrował ten ostatni. Kanadyjczyk jechał już samotnie na czele etapu.

Na początku finałowego odjazdu z grupy faworytów zaatakował kolarz CCC Jan Hirt. Czeski zawodnik długo współpracować ze swoim rodakiem Ondrejem Cinkiem. Jednak Hirt odskoczył od kolarza Bahrajn Merida i samotnie gonił Michaela Woodsa. Jednak ta sztuka mu się nie udała i został złapany przez faworytów wyścigu.

W grupie faworytów ciągle obserwowaliśmy ataki ze strony m.in. wicelidera wyścigu Stevena Kruijswijka (Holandia/Lotto Jumbo), Mikela Nieve (Hiszpania/Sky) czy Iona Izaggire (Hiszpania/Bahrajn Merida). Wszyscy te ataki kasował lider klasyfikacji łącznej Włoch Damiano Caruso, który był pozostawiony samemu sobie przez kolegów z BMC.

Caruso radził sobie dobrze, ale do czasu. Na szczycie Ambulapassy zaatakował Domenico Pozzovivo, który na początku zjazdu do La Punt dogonił Woodsa. Kanadyjczyk na zjeździe stracił wiele pozycji i nie liczył się w walce o triumf.

Po zwycięstwo zmierzał Pozzovivo, który po mocnym ataku na podjeździe odważnie i szybko zjeżdżał. Włoch pokonał o 4 sekundy Rui Costę (Włochy/UAE Team Emirates), Iona Izaggire i Mathiasa Franka (Szwajcaria/AG2R). 12 sekund stracili Simon Spilak (Słowenia/Katiusza) i Kruijswijk, a 15 sekund Caruso.

15 sekund plus bonifikata spowodowały, że czas Caruso i Pozzovivo w klasyfikacji generalnej był równy. Sekundy z czasówki zdecydowały, że liderem wyścigu w Helwecji został kolarz AG2R. Trzeci w generalce jest Kruijswijk. Kolarz Lotto Jumbo ma 13 sekund straty.

Jan Hirt zakończył etap na 18. pozycji. Najlepszy z Polaków Tomasz Marczyński zajął 52. miejsce. Jakub Kaczmarek był 65., Leszek Pluciński 122., Adrian Kurek 137., a Maciej Bodnar 147. W klasyfikacji generalnej Tomasz Marczyński jest 42.