Kolarstwo szosowe – Tour des Fjords: Edvald Boasson Hagen nie do zatrzymania

Drugi norweski wyścig i drugi triumf Edvalda Boassona Hagena. Tym razem mistrz Norwegii pewnie wygrał wyścig Tour des Fjords (2.1).

Na norweskim wyścigu pojawiła się ekipa CCC Sprandi Polkowice w składzie Jonas Koch, Adrian Kurek, Jakub Kaczmarek, Niki Mihaylov, Leszek Pluciński i Mateusz Taciak. Liderem był Niemiec Koch. Na inaugurację do mety przed peletonem dotarła ucieczka. Po finiszu z czteroosobowej grupy wygrał Belg Dries van Gestel (Sport Vlaanderen-Baloise). Liderem dzięki bonifikatom na lotnych premiach został Daniel Turek (Israel Cycling Academy). Czech zajął na 1. etapie 2. miejsce.

Drugi etap i drugi sukces uciekiniera. Timo Roosen (Lotto Jumbo) zaatakował 32 kilometry przed metą i wygrał etap, przyjeżdżając na linię mety 3 sekundy przed peletonem. Najlepiej z grupy zasadniczej finiszował Edvald Boasson Hagen (Dimension Data). Leszek Pluciński zajął 7. miejsce. Nowym liderem został Dries van Gestel.

Na kolejnym etapie rozpoczęła się wspaniała seria zwycięstw Boassona Hagena. Na płaskim etapie wszystko poszło zgodnie z oczekiwanym scenariuszem. Peleton zlikwidował ucieczkę, w której „kręcił” m.in. Jakub Kaczmarek. W sprinterskiej rozgrywce najlepszy był Boasson Hagen, a Jonas Koch zajął 4. miejsce.

Edvald Boasson Hagen wygrał także etap numer 4. Mistrz Norwegii zdecydował się na długi finisz i tym samym zapewnił sobie kolejne zwycięstwo etapowe oraz zmniejszył stratę do van Gestela w klasyfikacji generalnej do 5 sekund.

Zwieńczeniem wyścigu Tour des Fjords był etap z Hinna Park do Stavanger. Po raz trzeci ze zwycięstwa cieszył się Boasson Hagen. Norweski kolarz wyprzedził dwóch Holendrów Timo Roosena i Jeroena Meijersa. Hagen wywalczył kolejną bonifikatę i wyprzedził w klasyfikacji generalnej van Gestela, który w Stavanger finiszował szósty. Obok Norwega i Belga na podium całego wyścigu stanął Roosen. Świetny wynik osiągnął Leszek Pluciński, który zajął 15. pozycję.