Kolarstwo szosowe – Tour of California kobiet: Mistrzyni olimpijska znowu triumfuje

Anna van der Breggen wygrał wyścig dookoła Kalifornii. Dla mistrzyni olimpijskiej zwycięstwo w Stanach Zjednoczonych to kolejny sukces odniesiony w tym sezonie. Małgorzata Jasińska (Cylance Pro Cycling) w Kalifornii zajęła 31. miejsce.

Pierwszy etap wyścigu liczył 117 kilometrów. Zawodniczki miały do pokonania dwie premie górskie 3. kategorii. Kluczowy był finałowy podjazd na South Lake Tahoe. To właściwie na tej górze od reszty zawodniczek odjechały Megan Guarnier, Anna van der Breggen (obie Boels – Dolmans Cycling Team) i Arlenis Sierra (Astana Womens Team). Najlepsza z tej trójki była Amerykanka Guarnier, która została pierwszą liderką wyścigu. Jedyna z Polek Małgorzata Jasińska finiszowała na 61. miejscu ze stratą ponad półtorej minuty.

Drugi odcinek wyścigu kończył się na tym samym podjeździe, ale finałowa wspinaczka była poprzedzona premią górską 1. kategorii. Na jej szczyt jako pierwsze wjechały van der Breggen i Amerykanka Katie Hall z grupy UnitedHealthcare Pro Cycling Women’s Team. Na zjeździe Holenderka zaatakowała, ale na finałowej wspinaczce zabrakło jej sił. Mistrzyni olimpijska przegrała z Hall o 21 sekund. Amerykanka objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Niecałe 3 minuty do zwyciężczyni straciła Małgorzata Jasińska, która zajęła 29. pozycję.

Etap z Elk Grove do Sacramento był zupełnie płaski i zakończył się finiszem z dużej grupy. Wygrała Amerykanka Coryn Rivera (Sunweb) przed Arlenis Sierrą i Giorgią Bronzini (Wiggle High5). Małgorzata Jasińska była 69. W klasyfikacji łącznej Katie Hall miała tylko sekundę przewagi nad Anna van der Breggen.

Czwarty i zarazem ostatni etap Tour of California, który prowadził dookoła Sacramento był krótki i płaski. O zwycięstwie w klasyfikacji generalnej przesądziła lotna premia. Właśnie na niej 2. miejsce zajęła Anna van der Breggen, która zyskała 2 sekundy do klasyfikacji łącznej. Dzięki temu zaledwie o sekundę wyprzedziła w niej Katie Hall. Warto wspomnieć, że mistrzyni Europy na początku etapu uczestniczyła w kraksie. Ze zwycięstwa etapowego cieszyła się Włoszka Bronzini. Małgorzata Jasińska na etapie zajęła 64. miejsce, a w klasyfikacji generalnej 31.