Kolarstwo szosowe – Tour of California: Rafał Majka najlepszy na 2. etapie, Rafał Majka liderem!

Rafał Majka zaprezentował kapitalną dyspozycję na 2., górskim, etapie wyścigu Tour of California. Mistrz Polski po fascynującym ściganiu był najszybszy na mecie w San Jose i jutro przywdzieje koszulkę lidera!

Drugi etap Tour of California liczył 143 kilometry i wiódł z Modesto do San Jose. Na trasie usytuwano dwie lotne premie i pięć górskich premii – dwie trzeciej, dwie drugiej i jedną najwyższej kategorii. Również finiszowe metry były „pod górkę” – etap dla górali, etap, który mógł już dość definitywnie ustawić klasyfikację generalną. I miejmy nadzieję ustawił.

Na pierwszej premii peleton zameldował się w komplecie, a najszybszy okazał się w Patterson Zdenek Stybar z Czech (Qiuck-Step Floors). Wkrótce potem zaczął się długi, ale łagodny podjazd pod pierwszą górską premię na Del Puerto Canyon. Na nim to na ucieczkę zdecydowało się sześciu kolarzy – Christopher Hamilton (Australia), Scott Thwaites (Wielka Brytania), Toms Skujins (Łotwa), Tanner Putt (USA), Daniel Jaramiollo (Kolumbia) i Danny van Poppel (Holandia). Przewaga uciekinierów rosła bardzo szybko, w połowie podjazdu przekroczyła trzy miunuty, a tuż przed decydującymi kilometrami przed premią przekraczała 4.5 minuty. Na szczycie pierwszy zameldował się Jaramillo, inkasując pięć punktów do klasyfikacji górskiej, drugi był Thwairtes, a trzeci Putt. Peleton dotarł do Puerto Canyon z ponad pięciominutowym opóźnieniem.

Kilkanaście kilometrów dalej mieliśmy kolejną górską premię (San Antonio Valley Road), tym razem trzeciej kategorii. O zwycięstwo rywalizowała ta sama szóstka, znów najszybszy był Jaramillo wyprzedzając Skujinsa i Putta. Nieco z tyłu został Hamilton, a peleton zabrał się do pracy, zmniejszając nieco dystans do czołówki etapu. Po kolejnych kilkunastu minutach kolarze jeszcze raz wjechali na San Antonio i ponownie najszybszy był Kolumbijczyk, nieznaczniue wyprzedzając Łotysza.

Przed najważniejszym i najtrudniejsztym dziś podjazdem na Mt. Hamilton (premia HC) do pracy wyraźnie zabrali się koledzy Rafała Majki, którzy narzucili peletonowi ostre tempo. Na samym najtrudniejszym dziś podjeździe sytuacja zmieniała się dynamicznie. Z szóstki szybko pozostałą tylko trójka, a z peletonu oderwała się czwórka, w której był między innymi mistrz Polski, Rafał Majka. Premię wygrał Toms Skujins, który na zjeździe uzyskał niewielką przewagę nad szóstką, w której jechali Majka, Thwaites, Jaramillo, George Bennett (Nowa Zelandia), Vegard Laengen (Norwegia), Ian Boswell (USA). Tymczasem na podjeżdzie stracili bohaterowie wczorajszego etapu – Marcel Kittel, Peter Sagan i Alexander Kristoff.

Na ostatnią dziś górską premię wspinała się w końcówce już wspólnie siódemka kolarzy, mająca około minuty przewagi nad główną, rozciągniętą i przetrzebioną grupą. Tuż przed szczytem zaatakował Majka, wygrał premię i uzyskał kilkadziesiąt metrów przewagi. Ostry zjazd nasz kolarz przejechał samotnie, goniony przez podzieloną na liczne małe grupki resztę stawki. Groźnie wyglądający upadek zaliczył Skujins, który nie był w stanie kontynuować jazdy. Doszło do kilku przetasowań i na wypłaszczeniu z przodu była już tylko czwórka: Majka, Bennett, Boswell i Australijczyk Lachlan Morton.

Ostatnie kilometry etapu to dwa podjazy, w tym finałowy, który momentami osiągał 10% nachylenia, na których nic się nie zmieniło – o etapowe zwycięstwo i koszulkę lidera rozgrywkę przeprowadziło czterech kolarzy. Największym sprytem, największą mocą wykazał się na ostatnich metrach kolarz z Polski i to on mógł unieść ręce w geście triumfu!! Brawo Rafał Majka!

Jako 27. do mety dotarł Paweł Poljański, tracąc do zwycięzcy 4:36, Maciej Bodnar finiszował z dużą stratą ponad 20 minut na 118. miejscu. W klasyfikacji generalnej Poljański jest 26. (+4:47), a Bodnar 119. (+21:19). Jutro w sumie płaski etap o długości 186 kilometrów z Pismo Beach do Morro Bay – z jedną premią górską.

Wyniki 2. etapu:
1. Rafał Majka (Polska) 3:43:36
2. George Bennett (Nowa Zelandia) ”
3. Ian Boswell (USA) +0:07
4. Lachlan Morton (Australia) +0.07
5. Robert Gesink (Holandia) +0:37
6. Brent Bookwalter (USA) + 0:37

Klasyfikacja generalna
1. Rafał Majka (Polska) 7:29:14
2. George Bennett (Nowa Zelandia) +0:02
3. Ian Boswell (USA) +0:14
4. Lachlan Morton (Australia)  +0:16
5. Robert Gesink (Holandia) +0:48

Bartosz Szafran4873 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password