Kolarstwo szosowe – Tour of California: Zwycięstwo Kittela na początek wyścigu

Niemiec Marcel Kittel (Quick-Step Floors) wygrał po sprinterskim finiszu 1. etap wyścigu dookoła Kalifornii i został jednocześnie pierwszym liderem tego amerykańskiego touru. W zawodach startuje też trzech reprezentantów Polski, którzy dziś przyjechali w głównej grupie. 

Wyścig dookoła Kalifornii w tym roku odbywa się w cieniu jednego z Wielkich Tourów, jakim jest Giro d’Italia. Dla polskich kibiców nocne etapy mogą być jednak bardzo porywające, gdyż na trasach Stanów Zjednoczonych ściganie rozpoczęła trójka muszkieterów z teamu Bora-Hansgrohe Maciej Bodnar, Paweł Poljański i brązowy medalista olimpijski – Rafał Majka.

Pierwszy etap amerykańskiego wyścigu liczył blisko 170 kilometrów. Kolarze startowali w Sacramento i tam też kończyli swoje ściganie. Był to etap typowo sprinterski, bez najmniejszej górki lub nawet wzniesienia. Od początku prym wiodła ucieczka Floris Gerts (BMC Racing), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling), Charles Planet (Team Novo Nordisk), Ben Wolfe (Jelly Belly p/b Maxxis). Zwykle tego rodzaju ucieczki zostają rozbite na kilkanaście kilometrów przed metą, a tutaj sytuacja przybrała trochę inny przebieg. Na około 30 kilometrów przed metą z ucieczki wyrwał się Wolfe i nad trzema pozostałymi kolarzami osiągnął około pół minuty przewagi, podczas gdy peleton tracił w tamtej chwili dwa razy więcej. Amerykanin długo jednak nie utrzymał się sam, bo po 10 kilometrach został przez trójkę towarzyszy ponownie złapany. Cóż jednak z tego, skoro w tamtej chwili strata peletonu sięgała tylko 45 sekund i było wiadomo, że ucieczka zostanie zlikwidowana.

I stało się to dokładnie na 10 kilometrów przed metą. Od tego momentu ciężar prowadzenia głównej grupy wzięła na swoje barki grupa Sky, a wszyscy szykowali się do rozprowadzania swoich sprinterów. Ostatecznie ta sztuka najlepiej udała się grupie Quick-Step Floors ze zwycięzcą etapu – Marcelem Kittelem.  Na drugim miejscu etap ukończył Słowak Peter Sagan, a podium uzupełnił Elia Viviani. Reprezentanci Polski dojechali w głównej grupie. Na 18. miejscu etap ukończył Paweł Poljański, a jako 21. finiszował Rafał Majka.

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password