Kolarstwo szosowe – Tour of Norway: Niegościnny Edvald Boasson Hagen

Edvald Boasson Hagen wygrał wyścig dookoła Norwegii. Dla norweskiego kolarza to trzeci triumf w narodowym wyścigu w jego kraju.

Pierwszy etap wyścigu dookoła Norwegii zakończył się sprinterskim finiszem w Asker. Najszybciej z dużej grupy finiszował Edvald Boasson Hagen. Kolarz Dimension Data wyprzedził Tosha van der Sande (Lotto Soudal) i Simona Gerransa (Orica-Scott). Najlepszy z szóstki Polaków jeżdżących w CCC Sprandi Polkowice był Jakub Kaczmarek, który zajął 32. miejsce.

Na drugim etapie koszulkę lidera obronił Boasson Hagen. Norweg „na kresce” przegrał z mistrzem Holandii Dylanem Groenewegenem (Lotto-Jumbo) i swoim rodakiem Kristtoferem Halvorsenem (Team Joker). Atakować próbował Patryk Stosz. 16. pozycję zajął inny kolarz CCC Piotr Brożyna.

Na trzecim etapie w klasyfikacji generalnej zaszły spore zmiany. Odcinek z Hamar do Lillehammer wygrał Pieter Weening. Kolarz holenderskiej ekipy Roompot przypuścił atak z sześcioosobowej grupy na 2 kilometry przed metą. Weening wypracował 2 sekund przewagi nad Sanderem Armee (Lotto Soudal). Holender został nowym liderem z przewagą 6 sekund nad Armee i Gerransem oraz 12 sekund nad Hagenem.

Pieter Weening stracił cenne 3 sekundy na kolejnym etapie. Podczas szybkiego finiszu grupa zasadnicza się podzieliła i lider przyjechał w drugiej grupie. Wygrał Groenewegen przed Hagenem, który awansował na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Michał Paluta finiszował na 16. miejscu.

Wyścig dookoła Norwegii zakończył się w Oslo. W stolicy Norwegii triumfował Edvald Boasson Hagen, który wygrał cały wyścig. Drugi na finałowym etapie i w całym wyścigu był Simon Gerrans. Pieter Weening ponownie stracił 3 sekundy i spadł na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jakub Kaczmarek w Oslo był 13. i w klasyfikacji generalnej zajął 25. pozycję.