Kolarstwo szosowe – Tour of Slovenia: Rafał Majka króluje w górach!

Rafał Majka wygrał 3. etap wyścigu dookoła Słowenii. Po triumfie na królewskim etapie Polak został nowym liderem i jest o krok do końcowego triumfu.

Etap z Celje do Rogli liczył 167,7 kilometra i określany był mianem królewskiego. Na trasie umiejscowione były 3 premie górskie, w tym ta pierwszej kategorii do Rogli. Finałowa wspinaczka o nachyleniu 7,5% i długości 13,7 km miała zadecydować, o tym kto wygra cały wyścig dookoła Słowenii.

W ucieczkę na 3. etapie Tour of Slovenia załapało się 5 kolarzy. Byli to: Ziga Groselj (Słowenia/Adria Mobil), Maximilian Kuen (Austria/Tirol Cycling), Michael Kurkle (Czechy/Elkov Author), Matteo Rabottini (Włochy/Meridiana) i Matej Mugerli (Słowenia/Amplatz BMC).

Ucieczka została złapana tuż przed początkiem finałowego podjazdu. Tempo w peletonie dyktowały grupy, mające w swoich szeregach kolarzy specjalizujących się w jeździe po górach. W pierwszej fazie podjazdu, 11 kilometrów przed metą w czołowej grupie zostało tylko 8 zawodników. Wśród nich był Rafał Majka, a Paweł Cieślik był blisko czołówki.

10 kilometrów przed metą dyktować tempo przestał Gregor Muhlberger z Bora-hansgrohe. Zaatakował Rafał Majka, za którym utrzymali się tylko Australijczyk Jack Haig (Orica-Scott) i Włoch Giovanni Visconti (Bahrajn Merida).

Po spowolnieniu tempu do czołowej trójki dojechał jeszcze Muhlberger. Austriak resztkami sił wspomógł Rafała Majkę, po czym Polak ponownie ruszył. Sił zabrakło już Giovanniemu Viscontiemu. Za plecami Rafała Majki został tylko Australijczyk Haig.

Po chwili do Majka i Haiga dojechał Visconti. To właśnie Włoch zdecydował się na atak. Po Viscontim poprawił mistrz Polski. Niestety, Haig nie udał się zgubić, a Visconti po chwili także dojechał. Na 2 kilometry przed metą Majka ponownie zaatakował. Visconti znowu został, a Haig utrzymał się za Polakiem.

Jednak na ostatnim kilometrze Visconti znowu dojechał do czołowej dwójki. Na męczącym finiszu Rafał Majka pokonał rywali i został zwycięzcą królewskiego etapu oraz nowym liderem wyścigu. Na 8. miejscu znalazł się Paweł Cieślik.

Wyniki 3. etapu:

1.Rafał Majka (Polska/Bora-hansgrohe)
2. Giovanni Visconti (Włochy/Bahrajn Merida) + 0:03
3. Jack Haig (Australia/Orica-Scott) + 0:11
4. Gregor Muhlberger (Austria/Bora-hansgrohe) + 0:25
5. Tadej Pogacar (Słowenia/ROG Ljubljana) + 0:36
6. Hermann Pernsteiner (Austria/Amplatz-BMC) + 0:39
7. Mattia Cattaneo (Włochy/Androni) + 0:59
8. Paweł Cieślik (Polska/Elkov Author) + 1:04

Klasyfikacja generalna:

1.Rafał Majka (Polska/Bora-hansgrohe)
2. Giovanni Visconti (Włochy/Bahrajn Merida) + 0:07
3. Jack Haig (Australia/Orica-Scott) + 0:17
4. Gregor Muhlberger (Austria/Bora-hansgrohe) + 0:35
5. Tadej Pogacar (Słowenia/ROG Ljubljana) + 0:46
6. Hermann Pernsteiner (Austria/Amplatz-BMC) + 0:49
7. Mattia Cattaneo (Włochy/Androni) + 1:09
8. Paweł Cieślik (Polska/Elkov Author) + 1:14

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password