Kolarstwo szosowe – Tour of the Alps: Zwycięstwo Pello Bilbao na otwarcie

Hiszpan Pello Bilbao wygrał pierwszy etap Tour of the Alps (dawniej Giro del Trentino), wyścigu kategorii 2 HC. Drugie miejsce zajął rodak i kolega klubowy z Astany zwycięzcy Luis Leon Sanchez. Trzeci był Kolumbijczyk Ivan Ramiro Sosa.

Tour of the Alps to bardzo trudny, pięcioetapowy wyścig rozgrywany w Trydencie na terenie Włoch i Austrii. Na ostatnim etapie kolarze będą częściowo jechać po trasie, na której rozgrywane będą tegoroczne mistrzostwa świata. Pierwszy etap prowadził z Arco do Folgarii i liczył 135 kilometrów. Największą trudnością dnia był podjazd na Serradę zakończony około 6 kilometrów przed metą.

Ucieczkę utworzyło 9 kolarzy, którzy zostali dogonieni przez peleton na podjeździe na Serradę.

Potem zamieszanie w peletonie starali się zrobić kolarze Groupama-FDJ. Najpierw zaatakował Szwajcar Sebastian Reichenbach, do którego doskoczył Thibaut Pinot. Akcja Francuza nie zakończyła się powodzeniem. Na czele długo samotnie jechał Włoch Giulio Ciccone (Bardiani), który został złapany przez grupę faworytów tuż po wygraniu premii górskiej.

Decydujący atak przypuścił Pello Bilbao. Dzięki samotnej akcji kolarz Astany wygrał etap otwierający wyścig i został liderem. 6 sekund za Bilbao przyjechali Luis Leon Sanchez (Hiszpania, Astana) i Ivan Ramiro Sosa (Kolumbia, Androni). Ze stratą 10 sekund na mecie zjawiła się grupa, w której byli m.in. Thibaut Pinot, Christopher Froome i Domenico Pozzovivo. 4 sekundy później na mecie pojawił się inny faworyt wyścigu Fabio Aru.

Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates) oraz Patryk Stosz, Mateusz Taciak i Leszek Pluciński (wszyscy CCC Sprandi Polkowice) nie odegrali znaczących ról i zaliczyli większe straty. Niemiec był 86., Stosz 99., Pluciński 103., a Taciak zajął 129. pozycję.