Kolarstwo szosowe – Vuelta a Espana: Matteo Trentin triumfuje, Froome nadal liderem

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Zgodnie z przewidywaniami 13. etap Vuelta a Espana zakończył się w Tomares grupowym finiszem. Najszybszy okazał się Włoch Matteo Trentin. Koszulkę lidera utrzymał bez problemu Chris Froome.

Blisko 200 kilometrów po przepięknych andaluzyjskich drogach, jedna górska premia III kategorii, sprzyjająca pogoda, czyli raj dla uciekinierów i sprinterów – tak najkrócej można scharakteryzować 13. etap tegorocznego Vuelta a Espana, który wyznaczono między Coin, położonym nieopodal Malagi, a Tomares, będącym de facto częścią Sevilli.

W ucieczce dnia uczestniczyło początkowo pięciu kolarzy : Davide Villella, Alessandro de Marchi, Tomad de Gendt, Arnaud Courteille oraz Alexis Gougeard. Usytuowaną na 16 kilometrze górską premię wygrał  Villella przed de Gendtem i Courteille. Kolarz Caannondale-Drapac po wygranej postanowił poczekać na peleton i z przodu pozostała czwórka, której przewaga jednak nie przekraczała 4 minut. Sytuacja taka utrzymywała się przez większość etapu. Na drugiej setce przewaga kwartetu śmiałków zaczęła topnieć, ale w tempie mniejszym, niżbyśmy się spodziewali. Na 30 kilometrów przed metą nieznacznie przekraczała ona półtorej minuty.

Dopiero wtedy peleton zabrał się do poważnej roboty, przewaga zaczęła topnieć.  Gougeard i Courteille  odpuścili, ale de Marchi i de Gendt próbowali dojechać do końca. Po kilku kilometrach ten drugi spasował i Włoch został sam. Jako pierwszy przeciął linię lotnej premii w Sewilli, na 10 kilometrów przed finiszem miał jeszcze pół minuty, ale po kolejnych trzech grupa jechała już razem. Rozpoczęły się przedfiniszowe harce, ale wszystko pod kontrola miała grupa Quick-Step, która świetnie rozprowadziła na ostatnich kilometrach Matteo Trentina. Włoch finiszował przed Giannim Mosconem i Sorenem Andersenem.

Polacy potracili na etapie dość sporo. Przemysław Niemiec i Tomasz Marczyński nieco ponad 4 minuty, Rafał Majka minutę więcej, Paweł Poljański blisko 6 minut.

Bartosz Szafran4845 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password