Kolarstwo szosowe – Vuelta a Espana: Przepiękne pożegnanie Alberto Contadora

Historia kolarstwa tworzy się na naszych oczach. Kończący karierę Alberto Contador wygrał morderczy 20. etap Vuelty z finiszem na Alto de l’Angliru. Zwycięstwo w całym wyścigu przypieczętował Chris Froome. Aktywny był Tomasz Marczyński.

Do 20. ostatniego górskiego etapu Vuelty kolarze wystartowali z deszczowej Corvery de Asturias. Finisz zlokalizowany był na trudnym, legendarnym podjeździe Alto de l’Angliru. Dystans wynosił tylko 117,5 kilometra, ale tuż przed końcem wyścigu dał się kolarzom we znaki. Po wielu próbach ucieczkę utworzyło 18 zawodników m.in. Tomasz Marczyński (Polska, Lotto Soudal), bliźniacy Adam i Simon Yates (Wielka Brytania, Orica-Scott), Romain Bardet (Francja, AG2R), Nicolas Roche (Irlandia, BMC), Patrick Konrad (Austria, Bora-hansgrohe), Igor Anton (Hiszpania, Dimension Data), Julian Alaphilippe (Francja, Quick Step Floors) i Stefan Denifl (Austria, Aqua Blue Sport).

Peleton za sprawą kolarzy Trek Segafredo pracujących dla Alberto Contadora a później także innych ekip nie pozwolił ucieczce na uzyskanie większej przewagi niż półtorej minuty. El Pistolero stanął dzisiaj przed ostatnią szansę na etapowe zwycięstwo w karierze. Pierwszą górską premią na dzisiejszym etapie był podjazd 1. kategorii na Alto de la Cobertoria. Ucieczka rozpadła się na mniejsze grupki.

Świetnie jechał Tomasz Marczyński, który wygrał premię górską. Razem z polskim kolarzem w czołówce pozostali bracia Yates, Bardet, Konrad, Denifl, Enric Mas (Hiszpania, Quick Step Floors), Jaime Roson (Hiszpania, Caja Rural), Marc Soler (Hiszpania, Movistar), Jan Polanc (Słowenia, UAE Team Emirates) i Soren Kragh Andersen (Dania, Sunweb).

Na śliskim i niebezpiecznym zjeździe z ucieczki odjechali Marczyński, Andersen i Soler. Trójka ta jako pierwsza rozpoczęła wspinaczkę na Alto del Cordal (1. kategoria). Po chwili liczebność ucieczki powiększyła się. Dojechali Bardet i bracia Yates. Z grupy lidera odpadli czwarty w generalce Ilnur Zakarin, szósty Miguel Angel Lopez i ósmy Fabio Aru. Kolarz Katiuszy dojechał, a kolarze Astany nie dojechali do grupy Froome’a.

Premię górską na Alto del Cordal wygrał Marc Soler, który samotnie zaatakował. Przewaga ucieczki była niewielka, wynosiła ona około pół minuty. Hiszpan z Movistaru upadł na zjeździe i tym samym na czele znalazł się Tomasz Marczyński. Polak samotnie zaatakował po trzecie zwycięstwo na tegorocznym wyścigu dookoła Hiszpanii.

Problemy na zjeździe miał Vincenzo Nibali. Wicelider wyścigu zdołał dojechać do grupy lidera. Poważny upadek zaliczył Hiszpan David de la Cruz. Jak można było spodziewać tuż przed początkiem wspinaczki na Alto de l’Angliru razem z Jarlisonem Pantano zaatakował Alberto Contador.

Na 8,5 kilometra przed metą Contador, Bardet, Mas i Soler dojechali do Tomasza Marczyńskiego. Chwilę później Polak odpadł od czołowej czwórki. 6 kilometrów przed szczytem wiele wskazywało na to, że będziemy świadkami pierwszego hiszpańskiego zwycięstwa na tegorocznej Vuelcie. Na czele jechali Alberto Contador i Marc Soler.

Podczas najtrudniejszych momentów wspinaczki 5,5 kilometra przed metą Contador zostawił Solera i samotnie ruszył w stronę mety. „Księgowy” miał 50 sekund przewagi nad grupą lidera. Jego przewaga była coraz większa. Contador już wirtualnie wyprzedził Wilco Keldermana i Ilnura Zakarin, czym wdrapał się na podium.

Z grupy lidera odskoczył Steven Kruijswijk. Na ostatnich fragmentach podjazdu z grupy lidera zaatakował Chris Froome, którego koło utrzymał tylko jego kolega z zespołu Wout Poels. Problemy mieli Zakarin, Kelderman, doścignięty Kruijswijk oraz Nibali. Froome i Poels zbliżali się do Contadora. Hiszpan jednak sięgnął po swoje ostatnie zwycięstwo w karierze.

Drugi finiszował Poels, a trzeci Froome. Brytyjczyk zapewnił sobie zwycięstwo w całym wyścigu. 35 sekund stracił Ilnur Zakarin, Nibali 50 sekund, a Kelderman minutę i 10 sekund. Vincenzo Nibali utrzymał 2. miejsce w klasyfikacji wyścigu, Zakarin wyprzedził Keldermana i awansował na 3. miejsce. Contador zajął ostatecznie 4. miejsce, a Kelderman był 5.

Paweł Poljański i Rafał Majka ze stratą 7 minut i 33 sekund zajęli 30. i 31. miejsce. Tomasz Marczyński był 35., a Przemysław Niemiec 88.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password