Kolarstwo szosowe – Wyścig dookoła Austrii: Grosschartner tuż za podium

Równolegle z Tour de France rozegrany został wyścig Tour of Austria. Klasyfikację generalną wygrał reprezentant gospodarzy Stefan Denifl. Kolarz CCC Sprandi Polkowice Felix Grosschartner zajął 4. miejsce.

Ekipa CCC Sprandi Polkowice w składzie Felix Grosschartner, Jakub Kaczmarek, Marcin Mrożek, Michał Paluta, Leszek Pluciński, Michael Schlegel, Patryk Stosz i Jan Tratnik przystąpili do obrony tytułu sprzed roku. Ubiegłą edycję wyścigu dookoła Austrii wygrał Jan Hirt. W tym roku rolę lidera CCC przejął Felix Grosschartner, który startował w swoim kraju. W porównaniu z poprzednim rokiem w Austrii wystartowało więcej ekip z World Touru (w tym roku 4, w ubiegłym 1), więc zadanie przed polskim zespołem było dużo trudniejsze.

Wyścig rozpoczął się od morderczego prologu w Graz. Zawodnicy mieli do pokonania tylko 800 metrów, ale pod górę. Najlepiej zaprezentowali się kolarze Astany. Wygrał Włoch Oscar Gatto o sekundę przed Kolumbijczykiem Miguelem Angelem Lopezem. Jan Tratnik zajął 8. miejsce, a najlepszy z Polaków Patryk Stosz był 69.

Etap z Graz do Wiednia (193,8 km) był płaski. Rywalizacja zakończyła się sprintem, na którym najlepszy okazał się reprezentant Włoch Elia Viviani. Drugi Belg Sep Vanmarcke (Cannondale Drapac) został nowym liderem wyścigu. Felix Grosschartner zajął 17. pozycję.

W ucieczce dnia kolejnego etapu jechał Patryk Stosz. Peleton dogonił ucieczkę, a przed metą zaatakowało 4 kolarzy. Atak ten się powiódł, a po zwycięstwo etapowe sięgnął kolarz Cannondale Drapac Tom Jelte Slagter. Liderem pozostał Sep Vanmarcke. Felix Grosschartner awansował na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Etap numer 3 to kolejny sprinterski pojedynek, który padł łupem Elii Vivianiego. Trzeci Vanmarcke obronił pozycję lidera. Patryk Stosz finiszował na 13. miejscu. Kolejny etap kończył się trudnym podjazdem na Kitzbuheler Horn. Najlepiej wspinał się Kolumbijczyk Lopez. 17 sekund do niego stracił Stefan Denifl. Austriak z Aqua Blue Sport został nowym liderem wyścigu. Dziesiąty Felix Grosschartner awansował na 5. miejsce w generalce.

Następnego dnia na kolarzy czekał królewski etap wyścigu. Największą trudnością był podjazd na Hochtor liczący ponad 17 kilometrów. Premia górska poza kategorią znajdowała się jednak aż 70 kilometrów przed metą. Etap padł łupem uciekiniera, którym był Australijczyk Ben O’Connor z Dimension Data. Świetnie pojechał Felix Grosschartner, który urwał wiele cennych sekund pozostałym kolarzom z czołówki klasyfikacji generalnej. Piąty na etapie Austriak z CCC wskoczył na 4. miejsce w generalce ze stratą 6 sekund do trzeciego Lopeza.

Ostatni etap z St. Johann Alpendorf do Wels (204 km) był pagórkowaty z 3 premiami górskimi i 3 premiami lotnymi. W ucieczce jechał Słoweniec Jan Tratnik z CCC. Ucieczka nie powiodła się. Na premiach lotnych o sekundy walczył Grosschartner, który zdobył 5 sekund. Niestety, ostatecznie do podium wyścigu zabrakło tylko jednej sekundy i zakończyło się 4. miejscem Austriaka w wyścigu. Etap po sprinterskim finiszu wygrał Clement Venturini (Francja, Cofidis). Cały wyścig wygrał Stefan Denifl, który założył koszulkę po 5 dniu wyścigu.

„Generalnie jesteśmy zadowoleni z końcowego rezultatu. Plan był, aby walczyć z Felixem o jak najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej. Był on naszym liderem od początku wyścigu i wszyscy byliśmy podporządkowani pod niego. Skupialiśmy się, aby pomóc mu w jak najlepszym wyniku końcowym. Ukończył na 4. miejscu ze stratą sekundy do podium (do Lopeza). Mimo wszystko jesteśmy wszyscy szczęśliwi, bo były to dla wszystkich nas ciężkie dni pracy. Każdy miał powierzone zadania, na pierwszą część etapu, na środkową, bądź na końcową. Było blisko podium, ale przecież za Felixem zostało wielu znakomitych zawodników z world tourowych ekip, którzy walczą w klasyfikacjach generalnych na największych tourach.” – powiedział kolarz CCC Sprandi Polkowice Michał Paluta.