Kolarstwo szosowe – Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Stępniak pierwszym liderem

W pierwszym dniu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zaplanowano tradycyjnie dwa etapy. Pierwszy z Łodzi do Zduńskiej Woli wygrał po finiszu z grupy Grzegorz Stępniak, zostając pierwszym liderem.

Przedpołudniowy etap prowadził z Łodzi do Zduńskiej Woli i liczył nieco ponad 86 kilometrów i stworzony został jakby specjalnie dla sprinterów. Na płaskiej trasie wyznaczono dwie lotne premie. W Pabianicach najszybszy był Jacek Morajko, dzięki czemu przez chwilę był wirtualnym liderem wyścigu. Na premii specjalnej (bez bonifikat czasowych) jako pierwszy finiszował Łotysz Armands Becis.

Na trasie było kilka ucieczek – sił próbowali Martin Blaha (Dukla Praga), Deins Kanepejs (Łotwa), Kamil Zieliński (Domin Sport), ale czujny peleton łapał śmiałków na ogół po kilku minutach. Najpoważniejszy odjazd zorganizował około 60 kilometrów jedenastu kolarzy: Jarno Gmelich Heijling (Metec), Frantisek Sisr (CCC), Adam Stachowiak (Voster), Igor Dementiew (ISD), Sylwester Janiszewski (Wibatech), Vojtech Hacecky (Elkov), Josef Cerny (Elkov), Roman Tyszkow (Mińsk), Andrij Brataszczuk (Kolss-BDC), Bartłomiej Matysiak (Hurom), oraz Pavel Stohr (Regionalna Cieszyn). Jedenatska osiągnęła blisko pół minuty przewagi, ale zostałą dogoniona prtzez peleton tuż przed wjazdem na rundy w Zduńskiej Woli.

Do mety dotarł cały peleton, z którego sprinterskim finiszem popisał się Grzegorz Stępniak z Wibatech 7R Fuji. Tuż za nim kreskę przeciął Alan Banaszek z CCC Sprandi. Na podium zmieścił się jeszcze Holender Johim Ariesen (Metec).

Drużyna Domin Sport fot.:Szymon Frąckiewicz/igrzyska24.pl

Liderem został Stępniak, o trzy sekundy wyprzedzając Banaszka i Morajko. Późnym popołudniem kolarze wyruszą na trasę drugiego odcinka wyścigu Tomaszów Mazowiecki – Kielce (130,8 km). To także płaski etap.

Szymon Frąckiewicz/igrzyska24.pl

Wyniki 1. etapu:
1. Grzegorz Stępniak
2. Alan Banaszek
3. Johim Ariesen (Holandia)
4. Eryk Latoń
5. Milan Menten (Belgia)
6. Alfdan de Decker (Belgia)
7. Gerben Thijssen (Belgia)|
8. Uladzimir Harakhavik (Białoruś)
9. Mateusz Komar
10. Alois Kankovsky (Czechy)

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:
1. Grzegorz Stępniak
2. Alan Banaszek +0:03
3, jacek Morajko +0:03
4. Johim Ariesen (Holandia) + 0:04
5. Michał Podlaski + 0:04
6. Frantisek Sisr (Czechy) + 0:05

Bartosz Szafran4767 Posts

<p>Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password