Kolarstwo torowe – ME: Alan Banaszek mistrzem Europy!

Alan Banaszek zdobył pierwszy na tych mistrzostwach złoty medal dla Polski. Reprezentant Polski zdeklasował rywali w wyścigu punktowym i sięgnął po tytuł mistrza Europy.

Był to wyśmienity wyścig w wykonaniu Alana Banaszka. Młody polski kolarz nie pozostawił rywalom żadnych szans. Polak prowadził w klasyfikacji od początku do końca wyścigu punktowego. Banaszek był najszybszy na 5 punktowanych finiszach. Do tego polski kolarz znalazł się w grupie, która nadrobiła okrążenie. Oprócz Polaka byli tam srebrny medalista Duńczyk Niklas Larsen, brązowy medalista Niemiec Maximilian Beyer oraz piąty Grek Christos Volikalis.

Omnium kobiet rozpoczął się rzecz jasna od wyścigu scratch. Żadna zawodniczka nie nadrobiła okrążenia i konkurencja zakończyła się finiszem z grupy. Wygrała Norweżka Anita Stenberg, a Katarzyna Pawłowska była 9. W wyścigu tempowym swój koncert na torze w Berlinie rozpoczęła Katie Archibald. Brytyjka pewnie wygrała drugą część zawodów, ale na prowadzeniu nadal była Stenberg. Pawłowska w wyścigu tempowym była 11.

Wyścig eliminacyjny padł łupem Archibald. Mistrzyni świata nie pozostawiła szans rywalkom, w tym w finale z Kirsten Wild. Katarzyna Pawłowska zajęła 5. miejsce i po 3 konkurencjach była 8. ze stratą 36 punktów do prowadzącej Katie Archibald.

Na 21 okrążeń przed końcem doszło do groźnej kraksy, w której uczestniczyła Katarzyna Pawłowska. Polka, która nie miała już szans na walkę o medal wsiadła na rower i ukończyła wielobój. Wszystko pod kontrolą miała Katie Archibald, która zdobyła swój drugi złoty medal na mistrzostwach Europy. Srebrny medal wywalczyła Kirsten Wild. Na ostatnim finiszu trzecia finiszowała Elisa Balsamo, który stanęła na najniższym stopniu podium. Katarzyna Pawłowska zajęła 9. pozycję.

W scratchu kobiet rozstrzygająca okazało się akcja, w której rundę nadrobiły Dunka Trine Schmidt, Irlandka Lydia Gurley, Rosjanka Ewgienia Augustinas i Ukrainka Tatiana Klimczenko. Na finiszu Schmidt pokonała Klimczenko i Augustinas. Justyna Kaczkowska zajęła 11. miejsce.

W wyścigu na 1 kilometr ze startu zatrzymanego złoty medal zdobył Jefrey Hoogland. Holender o 33 setne sekundy wyprzedził Niemca Joachima Eilersa. Na trzecim miejscu uplasował się zwycięzca kwalifikacji Francuz Quentin Lafargue. Bartosz Rudyk zajął ostatnie 22. miejsce.

Reprezentantom Polski nie wyszedł start w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Bartosz Rudyk uzyskał 10. wynik eliminacji. Daniel Staniszewski dobrze rozpoczął swój występ, ale opadł z sił i zajął 11. pozycję. Wygrał Włoch Filippo Ganna (4:15.994), który w finale pokonał Ivo Oliveirę (4:18.991) z Portugalii.

Dla Julity Jagodzińskiej i Urszuli Łoś szybko zakończyła się walka w keirinie. Polki zajęły 2. miejsca w wyścigach repasażowych. Mistrzynią Europy została Kristina Vogel, która pokonała Simonę Krupeckaite i Ljubow Basową.

Wyścig punktowy mężczyzn:

1. Alan Banaszek 49 pkt.
2. Niklas Larsen (Dania) 44 pkt.
3. Maximilian Beyer (Niemcy) 34 pkt.
4. Andreas Muller (Austria) 29 pkt.
5. Christos Volikalis (Grecja) 28 pkt.
6. Krisztian Lovassy (Węgry) 28 pkt.

Omnium kobiet:

1. Katie Archibald (Wielka Brytania) 127 pkt.
2. Kirsten Wild (Holandia) 120 pkt.
3. Elisa Balsamo (Włochy) 102 pkt.
4. Andrea Waldis (Szwajcaria) 101 pkt.
5. Aleksandra Gonczarowa (Rosja) 98 pkt.
6. Gudrun Stock (Niemcy) 91 pkt.

9. Katarzyna Pawłowska

Scratch kobiet:

1. Trine Schmidt (Dania)
2. Tatiana Klimczenko (Ukraina)
3. Ewgienia Augustinas (Rosja)
4. Lydia Gurley (Irlandia)

11. Justyna Kaczkowska

Jazda na czas na 1 kilometr:

1. Jefrey Hoogland (Holandia)
2. Joachim Eilers (Niemcy)
3. Quentin Lafargue (Francja)
4. Eric Engler (Niemcy)
5. Robin Wagner (Czechy)
6. Joseph Truman (Wielka Brytania)

22. Bartosz Rudyk

Wyścig indywidualny na dochodzenie mężczyzn:

1. Filippo Ganna (Włochy)
2. Ivo Oliveira (Portugalia)

3. Dominic Wenstein (Niemcy)
4. Aleksander Ewtuszenko (Rosja)

10. Bartosz Rudyk
11. Daniel Staniszewski

Keirin kobiet:

1. Kristina Vogel (Niemcy)
2. Simona Krupeckaite (Litwa)
3. Ljubow Basowa (Ukraina)
4. Mathilde Gros (Francja)
5. Tania Calvo Barbero (Hiszpania)
6. Anastazja Wojnowa (Rosja)

Urszula Łoś i Julita Jagodzińska odpadły w 1. rundzie

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password