Kolarstwo torowe – ME: Brązowy madison

W ostatnim dniu mistrzostw Europy w Berlinie Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski zdobyli brązowy medal w madisonie. Jest to nowa konkurencja olimpijska, która zadebiutuje w Tokio. Mistrzami Europy zostali Francuzi Florian Maitre i Benjamin Thomas.

W polskim kolarstwie torowym nie ma konkurencji, którą się odpuszcza. Dzisiejszy madison był pierwszym na wielkiej imprezie od dodawania go w skład konkurencji olimpijskich. Skład polskiej ekipy był nieco eksperymentalny. Tworzyli go 20-letni Daniel Staniszewski, którego koronną konkurencją jest wyścig na 4 kilometry na dochodzenie oraz brązowy medalista mistrzostw świata Wojciech Pszczolarski. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż Polacy pojechali świetnie. Polski duet wygrał drugi, czwarty i ósmy lotny finisz. Do tego Staniszewski i Pszczolarski samotnie nadrobili okrążenie, przez co długo prowadzili.

W drugiej części zawodów Polakom zabrakło nieco sił, a rywale punktowali na lotnych finiszach. Francuzi Florian Maitre i Benjamin Thomas zgromadzili 43 punkty i wygrali zawody mimo, że nie nadrobili okrążenia. Duńczycy Niklas Larsen i Casper Pedersen nadrobili okrążenie i dzięki 3. miejscu na ostatnim finiszu wyprzedzili Polaków. Reprezentanci Danii przegrali z Trójkolorowymi tylko o punkt. Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski zdobyli 40 punktów i o punkt pokonali Szwajcarów Claudio Imhofa i Tristan Margueta.

Gorzej od panów spisały się Daria Pikulik i Nikol Płosaj. Reprezentantki Polski nie zdobyły żadnego punktu i zajęły 8. miejsce. Triumfowały Brytyjki Elinor Barker i Eleanor Dickinson. Na podium stanęły również Irlandki Lydia Boylan i Lydia Gurley oraz Holenderki Amy Pieters i Kirsten Wild.

W keirinie złoty medal zdobył Maximilian Levy. Niemiec pokonał reprezentującego Rosję Shane’a Perkinsa i Ukraińca Andrieja Winokurowa. Polacy Krzysztof Maksel i Mateusz Lipa odpadli już w 1. rundzie. Maksel w repasażu minimalnie przegrał z Brytyjczykiem Jackiem Carlinem.

Ostatnią konkurencją mistrzostw Europy był sprint kobiet. W tej konkurencji ze złotego medalu cieszyła się faworytka gospodarzy Kristina Vogel. Mistrzyni świata w finale pokonała 2:0 Francuzkę Mathildę Gros. W takim samym stosunku w pojedynku o brąz Anastazja Wojnowa wygrała z Pauline Grabosch. Właśnie z Niemką w 1/8 finału przegrała Julita Jagodzińska. Marlena Karwacka odpadła w kwalifikacjach.

Reprezentacja Polski zakończy mistrzostwa Europy z 4 medalami. Złoto w wyścigu punktowym zdobył Alan Banaszek, srebro w wyścigu na dochodzenie wywalczyła Justyna Kaczkowska. Brązowe medale zdobyli drużyna kobiet oraz Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski w madisonie.

Madison mężczyzn:

1. Francja 43 pkt.
2. Dania 42 pkt.
3. Polska 40 pkt.
4. Szwajcaria 39 pkt.
5. Hiszpania 29 pkt.
6. Belgia 28 pkt.

Madison kobiet:

1. Wielka Brytania 58 pkt.
2. Irlandia 50 pkt.
3. Holandia 46 pkt.
4. Dania 43 pkt.
5. Włochy 42 pkt.

8. Polska 0 pkt.

Keirin mężczyzn:

1. Maximilian Levy (Niemcy)
2. Shane Perkins (Rosja)
3. Andriej Winokurow (Ukraina)
4. Tomas Babek (Czechy)
5. Denis Dmitriew (Rosja)
6. Sebastien Vigier (Francja)

13. Krzysztof Maksel
13. Mateusz Lipa

Sprint kobiet:

1. Kristina Vogel (Niemcy)
2. Mathilde Gros (Francja)

3. Anastazja Wojnowa (Rosja)
4. Pauline Grabosch (Niemcy)

1/8 finału Julita Jagodzińska

20. Marlena Karwacka

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password