Kolarstwo torowe – ME: Drużyna kobiet na brązowy medal!

Reprezentantki Polski zdobyły brązowy medal w wyścigu drużynowym na dochodzenie na mistrzostwach Europy w Berlinie. Sprinterzy i Adrian Tekliński wypadli poniżej oczekiwań.

W kwalifikacjach Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj zajęły 4. miejsce. Oznaczało to, że w pierwszej rundzie rywalkami Polek były Włoszki, które wygrały eliminacje. Reprezentantki Polski przegrały, ale dobry czas 4:24.872 wystarczył na awans do biegu o brązowy medal. W walce o brązowy medal Polki okazały się lepsze od Francuzek. Miejmy nadzieję, że tym samym otworzyły one polski worek z medalami. W finale Włoszki (Balsamo, Guderzo, Paternoster i Valsecchi) pokonały Brytyjki.

Rekord Polski 3:58.523 wystarczył na pokonanie Szwajcarów, ale nie wystarczył do walki o miejsca na podium. Alan Banaszek, Szymon Krawczyk, Szymon Sajnok i Bartosz Rudyk zajęli 6. miejsce. Złote medale zdobyli Francuzi Louis Pijourlet, Corentin Ermenault, Florian Maitre i Benjamin Thomas, którzy w finale pokonali Włochów. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Rosji.

Rok temu we Francji polscy sprinterzy zdobyli złoty medal. Dzisiaj na początku również wszystko układało się po myśli Polaków, gdyż w eliminacjach zajęli 2. miejsce. W pierwszej rundzie Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel mierzyli się z Holendrami. W pierwszym podejściu do startu Bielecki stracił równowagę przy starcie. W powtórzonych wyścigu Polacy pojechali słabo i nie awansowali do walki o medale. Polacy zajęli 7. miejsce.

Medale zdobyli sprinterzy z Francji, Niemiec i Holandii. W sprincie drużynowym kobiet najlepsze okazały się Rosjanki Anastazja Wojnowa i Daria Szmielewa. Na podium stanęły również Niemki Miriam Welte i Kristina Vogel oraz Holenderki Kyra Lamberink i Shanne Braspennincx. Urszula Łoś i Julita Jagodzińska odpadły w kwalifikacjach, zajmując 9. pozycję.

Pierwszy złoty medal na mistrzostwach w Berlinie zdobyła Kirsten Wild. Holenderka w świetnym stylu wygrała wyścig eliminacyjny. Drugie miejsce zajęła Ewgenia Augustinas. Rosjanka w końcówce nawet nie dała rady powalczyć o zwycięstwo z Wild. Brązowy medal zdobyła Włoszka Maria Giulia Confalonieri. Monika Graczewska odpadła jako trzecia, co oznaczało 16. miejsce.

Niestety, dzisiejszy dzień nie był udany dla Adriana Teklińskiego. Polak przystępował do rywalizacji w scratchu jako mistrz świata i wicemistrza Europy. Tekliński na początku rywalizacji razem z Francuzem Adrienem Garelem nadrobił okrążenie. Była to odpowiedź na skuteczną akcję Irlandczyka Marca Pottsa, Ukraińca Romana Gladysza, Węgra Krisztiana Lovassy’ego i Norwega Andersa Oddliego. Potem samotnie okrążenie nadrobił jeszcze Portugalczyk Rui Oliveira. Adrian Tekliński opadł z sił i stracił okrążenie. Polak zajął ostatecznie 20. miejsce. Wygrał Garel przed Lovassym i Gladyszem.