Kolarstwo torowe – ME: Srebro Justyny Kaczkowskiej!

Justyna Kaczkowska zdobyła srebrny medal w wyścigu drużynowym na dochodzenie. To drugi brązowym medalu z drużynie medal Kaczkowskiej na tych mistrzostwach. Blisko miejsca na podium był Szymon Sajnok.

W wyścigu indywidualnym na dochodzenie niezwykle ważną są kwalifikacje. To one decydują o tym, kto pojedzie w wyścigach medalowych. Justyna Kaczkowska uzyskała czas 3:30.442. Polka przegrała tylko z Brytyjką Katie Archibald (3:28.003). Zawodniczka z Wysp Brytyjskich była rywalką Kaczkowskiej w walce o tytuł mistrzyni Europy. Tutaj Polka nie sprawiła niespodzianki, pokonując dystans 3 kilometrów w czasie 3:32.452, przegrała z Archibald o 3 sekundy. Brązowy medal zdobyła Włoszka Silvia Valsecchi. Wiktoria Pikulik zajęła 17. miejsce.

Szymon Sajnok był jednym z faworytów omnium. Polak rozpoczął rywalizację od 10. miejsca w scratchu i 5. miejsca w wyścigu tempowym. Polski kolarz fenomenalnie pojechał w wyścigu eliminacyjnym. W finałowej rozgrywce Sajnok pokonał mistrza świata Benjamina Thomasa i zdobył 40 punktów do klasyfikacji omnium. Przed wyścigiem punktowy Szymon Sajnok zajmował 2. miejsce. Liderem był Julius Johansen.

W ostatniej konkurencji Sajnok nadrobił okrążenie i punktował na lotnych finiszach. Niestety, rywale okazali się lepsi i Polak zajął 4. miejsce. Dzięki 40 punktom za 2 nadrobione okrążenia mistrzem Europy został Albert Torres. Hiszpan pokonał Johansena i Thomasa.

Wielkim prestiżem cieszy się rywalizacja sprinterów, w której wystartowali Mateusz Rudyk i Kamil Kuczyński. Rudyk w ćwierćfinale przegrał z Denisem Dmitriewem, a Kuczyński w 1/8 finału z Vasiljusem Lendelem. W finale Francuz Sebastian Vigier pokonał 2:0 Holendra Jefreya Hooglanda. Trzecie miejsce zajął Dmitriew.

Szymon Krawczyk zajął 8. miejsce w wyścigu eliminacyjnym. Polak walczył o pozostanie w wyścigu na kilku finiszach, aż w końcu zabrakło mu sił i miejsca na wyprzedzenia rywali. Mistrzem Europy został Belg Gerben Thijssen. Na podium stanęli również Rosjanin Maksim Piskunow i Portugalczyk Rui Oliveira.

Daria Pikulik nie ukończyła wyścigu punktowego. Reprezentantka Polski na pierwszym finiszu zdobyła punkt. Wygrała Trine Schmidt, która jako jedyna nadrobiła 2 okrążenia. Dunka punktowała również na lotnych premiach. Dwa razy mniej punktów od reprezentantki Danii zdobyła srebrna medalistka Gulnaz Badykowa, trzecia była Tatsiana Szarakowa.

Wyścig na czas na 500 metrów okazał się szczęśliwy dla Niemek. Wygrała Miriam Welte (33.321) przed Pauline Grabosch (33.559). Trzecie miejsce zajęła Rosjanka Daria Szmelewa. Urszula Łoś i Aleksandra Tołomanow odpadły w kwalifikacjach.