Kolarstwo torowe – ME: Tekliński ósmy w „nowym” omnium

Trzeci dzień mistrzostw Europy w kolarstwie torowym to przede wszystkim świetne występy naszych pań, które przyniosły nam kolejne dwa medale. W rywalizacji na welodromie w Saint-Quentin-en-Yvelines wzięli dziś też udział polscy sprinterzy oraz Adrian Tekliński, który uplasował się w pierwszej ósemce omnium, rozgrywanego po raz pierwszy w nowym formacie.

Więcej o srebrze Justyny Kaczkowskiej w jeździe indywidualnej na dochodzenie – TUTAJ.
Więcej o brązie Katarzyny Pawłowskiej w wyścigu punktowym – TUTAJ.

Międzynarodowa Unia Kolarska w październiku podjęła decyzję o położeniu jeszcze większego nacisku na widowiskowość kolarstwa torowego. Postanowiono między innymi opracować jednodniowy system rywalizacji w omnium. Z program wyrzucono trzy konkurencje, w których rywalizowano na czas, a w ich miejsce wstawiono wyścig tempowy. Podstawowe zasady? Po przejechaniu pięciu okrążeń finisz na każdym kolejnym kółku jest punktowany. Na koncie pierwszego na mecie poszczególnych sprintów ląduje jeden punkt – i tak trzydzieści sześć razy (łączny dystans 10 km).

Dzisiejsze zmagania rozpoczął wyścig na kreskę. W nim Tekliński, jak przystało na wicemistrza Europy, spisał się bardzo dobrze. Finiszował na czwartej pozycji. Później było już niestety odrobinę gorzej. W wyścigu tempowym został sklasyfikowany na dwunastej lokacie, a w eliminatorze był dziesiąty. Do wyścigu punktowego przystępował z dorobkiem 74 punktów. W ostatniej konkurencji zgromadził ich jeszcze jedenaście i przesunął się z dziewiątego miejsca na ósme. Zwyciężył Albert Torres Barcelo z Hiszpanii, wyprzedzając o trzy oczka Gaela Sutera ze Szwajcarii i o dwanaście Benjamina Thomasa z Francji.

Bez Polaków toczyć się będzie jutrzejsza walka o medale w sprincie mężczyzn. Kamil Kuczyński i Mateusz Rudyk dotarli do 1/8 finału, ale w tej fazie przegrali kolejno z Josephem Trumanem z Wielkiej Brytanii i Andrijem Winokurowem z Ukrainy.

Biało-czerwonych zabrakło wśród zgłoszonych do startu w żeńskim keirinie. Złoto w tej konkurencji zdobyła piąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Liubow Basowa z Ukrainy. Na finiszu finałowego wyścigu wyprzedziła ona Nicky Degrendele z Belgii. Z drugiego brązowego krążka na tych mistrzostwach mogła się z kolei cieszyć Litwinka, Simona Krupeckaite.

Po trzech dniach zmagań Polacy mają już na swoim koncie pięć medali. Dokładnie tyle samo wywalczyli w ubiegłym roku w Grenchen. Był to najlepszy występ naszych reprezentantów w stosunkowo krótkiej historii czempionatu Starego Kontynentu. Wszystko wskazuje na to, że wynik ze Szwajcarii może się udać poprawić!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password