Kolarstwo torowe – MME: Dwa medale juniorów w keirinie

Daniel Rochna i Cezary Łączkowski zdobyli wśród juniorów srebrny i brązowy medal w keirinie na mistrzostwach Europy w portugalskiej Anadii. To 9. i 10. medal dla Polski na tych zawodach.

Daniel Rochna i Cezary Łączkowski pewnie awansowali do finału keirinu juniorów. Finał drużynowo oprócz Polaków chcieli także rozegrać Rosjanie. Rochna zaatakował na okrążenie przed końcem. Na ostatniej prostej stawka się wyrównała i ostatecznie wygrała Paweł Perczuk z Rosji. Drugie miejsce zajął Rochna, a trzeci finiszował Łączkowski. Zdobycie dwóch medali przez Polaków jest świetnym rezultatem. W finale B keirinu juniorek pojechały Paulina Petri i Nikola Sibiak, które zajęły odpowiednio 10. i 12. miejsce. Wygrała Francuzka Mathilde Gros.

Po 9. miejscu w scratchu, 3. w wyścigu tempowym i 5. w wyścigu eliminacyjnym Nikol Płosaj przystąpiła do wyścigu punktowego z 5. pozycji z 12-punktową stratą do podium. Chociaż Polka zdobyła 20 punktów za nadrobione okrążenie i punktowała na lotnych finiszach to spadła w klasyfikacji omnium na 8. miejsce z dorobkiem 99 punktów. O zwycięstwo walczyły Elisa Balsamo, Amalie Dideriksen i Elanor Dickinson. Triumfowała Włoszka (140 pkt.) przed Brytyjką (136 pkt.) i Dunką (134 pkt.).

W wieloboju młodzieżowców rywalizował Dawid Czubak. Polski kolarz był 8. w scratchu, 4. w wyścigu tempowym i 12. w eliminacyjnym. Czubak wygrał pierwszą premię w wyścigu punktowym i od razu ruszył mocno do przodu. Wygrał jeszcze drugi finisz, ale nie dał rady nadrobić okrążenia. Później Dawid Czubak wygrał jeszcze 2 premie. Niestety, podczas koniec wyścigu reprezentant Polski zmuszony był zjechać z toru i nie ukończył zawodów. Zwyciężył Mark Stewart z Wielkiej Brytanii.

Aleksandra Tołomanow z czasem 36.575 zajęła 10. miejsce w jeździe na czas na dystansie 500 metrów. Złoty medal zdobyła Pauline Grabosch (33.703), srebrny Olena Starikowa (34.423), a brązowy Kyra Lamberink (34.562).

Wyścig punktowy juniorów dobrze rozpoczął się dla Wiktora Richtera. Reprezentant naszego kraju był drugi na pierwszym finiszu i trzeci na trzecim finiszu. Później do końca zawodów Polak jednak nie zdobył żadnych punktów i zakończył zmagania na 16. pozycji. Złoty medal zdobył Ukrainiec Oleg Kanaka.

Jeszcze gorzej niż Richter spisała się Klaudia Bielawska, która nie zdobyła żadnego punktu. Polska zawodniczka zajęła 11. miejsce, czyli ostatnie wśród zawodniczek, które ukończyły zawody. Ze zwycięstwa cieszyła się Ukrainka Olha Kulnych, która wygrała dzięki triumfowi na ostatnim finiszu.

W finale sprintu mężczyzn do lat 23 Francuz Sebastian Vigier pokonał Holendra Harriego Lavreysena. Brązowy medal zdobył Brytyjczyk Joe Truman.