Kolarstwo torowe – MME: Dzień bez medalu

Niestety, dzisiejszy dzień nie przyniósł reprezentantom Polski żadnego medalu na młodzieżowych mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. Najbliżej miejsca na podium był Damian Papierski, który po 3 konkurencjach omnium był drugi.

Damian Papierski zaczął omnium od 4. miejsca w scratchu. W wyścigu tempowym polski kolarz był drugi i objął prowadzenie w wieloboju. W wyścigu eliminacyjnym Papierski został sklasyfikowany na 8. miejscu. Po 3 konkurencjach Polak był drugi i przegrywał o 2 punkty z Brytyjczykiem Fredem Wrightem. Wyścig punktowy nie pokazał się szczęśliwy dla reprezentanta Polski. Papierski nie zabrał się w akcji, w której jego najgroźniejsi rywale nadrobili okrążenie. Ostatecznie Polak uplasował się na 5. miejscu. Wygrał z dużą przewagą Brytyjczyk Wright.

Na początek rywalizacji w omnium Marta Jaskulska był czwarta w scratchu. W drugiej konkurencji czyli w wyścigu tempowym Polka uplasowała się na 7. pozycji. W wyścigu eliminacyjnym Jaskulska zajęła 5. miejsce. Polka w finałowym wyścigu punktowym jechała aktywnie, lecz zdobyła w nim tylko 7 punktów, z czego 6 na ostatnim finiszu. Rywalki za to sięgały po większe zdobycze punktowe, a nawet nadrabiały okrążenia. Dodatkowe 20 punktów dało srebrny medal Oldze Kulnych z Ukrainy. Nie do pokonania dziś była Włoszka Letizia Paternoster. Wielokrotna mistrzyni tegorocznych mistrzostw w Anadii była skuteczna na premiach i obroniła prowadzenie po 3 konkurencjach. Marta Jaskulska zajęła 8. miejsce.

Ambitnie o dobre miejsce w wyścigu punktowym walczyła Wiktoria Pikulik. Mimo nadrobionego okrążenia Polka zajęła 6. miejsce z wynikiem 24 punktów. Wygrała Tatjana Paller. Niemka nadrobiła 2 okrążenia, a potem zaatakowała tuż przed metą i nie pozwoliła rywalkom na odrobienie strat. Na podium stanęły jeszcze Amalie Dideriksen i Manon Lloyd.

11. miejsce w wyścigu punktowym młodzieżowców zajął Szymon Krawczyk. Reprezentant Polski walczył tylko na lotnych premiach i nie dał rady nadrobić okrążenia co było niezbędne w walce o wyższą pozycję. Zwycięzca Niklas Larsen z Danii uzyskał aż 103 punkty.

W sprincie do lat 23 najlepsza była Ukrainka Olena Starikowa, która w finale pokonała Pauline Grabosch z Niemiec. Brązowy medal zdobyła Hetty van de Wouw z Holandii. Wśród juniorów najlepszy był Francuz Rayan Helal. W finale przegrał z nim Rosjanin Dmitrij Nesterow.

Bez Polek odbyła się rywalizacja w jeździe na czas na 500 metrów. Złoty medal zdobyła Francuzka Mathilde Gros (34.672), srebrny Niemka Lea Friedrich (34.735), a brązowy Brytyjka Lauren Bate (35.407).