Kolarstwo torowe – MME: Grad medali na początek mistrzostw

W portugalskiej Anadii rozpoczęły się mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym młodzieżowców i juniorów. Polacy zdobyli dzisiaj aż 5 medali, w tym jeden złoty.

Justyna Kaczkowska rywalizację w wyścigu indywidualnym na dochodzenie rozpoczęła od zwycięstwa w kwalifikacjach. W biegu o złoto rywalką Polki była Eleanor Dickinson. Na początku rywalizacji reprezentantka Wielkiej Brytanii miała prawie 2 sekundy przewagi. Kaczkowska jednak świetnie rozłożyła siły i zaczęła szybko zbliżać się do rywalki. Ostatecznie polska kolarka pewnie wygrała wyścig finałowy z czasem 3:32.684.

Po 3. miejscu w eliminacjach Daniel Staniszewski awansował do wyścigu o brązowy medal. W tym wyścigu Polak zdecydowanie pokonał Szwajcara Bisseggera, którego nawet zdublował. Złoty medal zdobył Brytyjczyk Mark Stewart.

Po pokonaniu Francji w pierwszej rundzie polscy sprinterzy w składzie Łukasz Kowal, Cezary Łączkowski i Daniel Rochna awansowali do finału. Pewni medalu Polacy nie dali rady w walce o złoto Rosjanom. Reprezentanci Rosji wynikiem 44,460 ustanowili nowy rekord świata. Nasi zawodnicy wykręcili czas 46,070.

Blisko medalu były Paulina Petri i Nikola Sibiak w sprincie drużynowym. W biegu o brązowy medal Polki musiały uznać wyższość Brytyjek. W wyścigu o złoto Niemki pokonały Rosjanki.

Przełomowym momentem w karierze Filipa Prokopyszyna był dzisiejszy wyścig scratch. Przez całe zmagania Polak był bardzo aktywny. W końcowej fazie od naszego zawodnika lepszy był tylko Czech Daniel Babor. Dla Polaka srebrny medal jest i tak wielkim sukcesem.

W scratchu juniorek Klaudia Bielawska finiszowała na 6. miejscu. Zwyciężyła Martina Fidanza z Włoch przed Petrą Sewcikową z Czech i Jenny Holl z Wielkiej Brytanii.

Fantastycznie w wyścigu eliminacyjnym młodzieżowców pojechał Damian Sławek. Nasz zawodnik jechał czujnie od początku wyścigu. Gdy na torze zostało tylko 4 zawodników Sławek w ostatniej chwili wyprzedził Białorusina i ruszył za atakującym Rui Oliveirą. Z rywalizacją pożegnał się Rosjanin Piskunow, a w finałowej rozgrywce zmierzyli się ze sobą Polak i Portugalczyk. Oliveira jechał za Sławkiem i w odpowiednim momencie zaatakował. Polskiemu kolarzowi zabrakło już sił na kontrę. Mimo to srebrny medal to świetny reprezentant naszego zawodnika.

Wyścig eliminacyjny kobiet do lat 23 rozpoczął się od dużej kraksy, w której leżała Nikol Płosaj. Reprezentantka Polski w powtórzonym wyścigu trzymała się czołówki zawodów. Jednak w pewnym momencie Polka została zablokowana i odpadła z wyścigu eliminacyjnego zwanego australijskim. Płosaj przypadło 8. miejsce. Pewnie wygrała Brytyjka Emily Nelson.

Sprint drużynowy juniorów:

1. Rosja
2. Polska
3. Niemcy

Sprint drużynowy juniorek:

1.Niemcy
2. Rosja
3. Wielka Brytania
4. Polska

Wyścig indywidualny na dochodzenie U23 kobiet:

1.Justyna Kaczkowska
2. Elianor Dickinson (Wielka Brytania)
3. Francesca Pattaro (Włochy)

Wyścig indywidualny na dochodzenie U23 mężczyzn:

1.Mark Stewart (Wielka Brytania)
2. Ivo Oliveira (Portugalia)
3. Daniel Staniszewski

Wyścig eliminacyjny U23 mężczyzn:

1.Rui Oliveira (Portugalia)
2. Damian Sławek
3. Maksim Piskunow (Rosja)

Wyścig eliminacyjny U23 kobiet:

1.Emily Nelson (Wielka Brytania)
2. Olivija Baleisyte (Litwa)
3. Ziortza Isasi (Hiszpania)

8. Nikol Płosaj

Scratch juniorów:

1.Daniel Babor (Czechy)
2. Filip Prokopyszyn
3. Michele Gazzoli (Włochy)

Scratch juniorek:

1.Martina Fidanza (Włochy)
2. Petra Sewcikowa (Czechy)
3. Jenny Holl (Wielka Brytania)

6. Klaudia Bielawska

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password