Kolarstwo torowe – MŚ: Podsumowanie rywalizacji w Hongkongu

Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym zakończone. Polacy zdobyli dwa medale: złoty Adriana Teklińskiego w scratchu i brązowy Wojciecha Pszczolarskiego w wyścigu punktowym. Przypomnijmy sobie, jak wyglądały zawody w Hongkongu.

Wyniki Polaków

Rok temu cieszyliśmy się także z 2 medali. Wówczas krążki zdobyły Katarzyna Pawłowska i Małgorzata Wojtyra. Teraz medale zdobyli panowie. Scratch fenomenalnie rozegrał Adrian Tekliński. Polski kolarz wygrał samotnie po wspaniałym ataku na 7 okrążeń przed metą.

Dzień później brąz w wyścigu punktowym wywalczył Wojciech Pszczolarski, który świetnie pojechał taktycznie. W końcówce srebro Polakowi odebrał Belg Kenny de Ketele.

Szans na medal dla biało-czerwonych było więcej. Świadczą o tym aż trzy 4. miejsca. Wielki niedosyt odczuwają sprinterzy, z dobrej strony zaprezentowała się w omnium Daria Pikulik, a Krzysztof Maksel po raz trzeci w karierze zajął 4. miejsce na mistrzostwach świata. Wielkiego pecha miał Szymon Sajnok, który w omnium zajął 8. miejsce. Polak zaliczył w wyścigu eliminacyjnym aż 2 upadki. Jednak jego czas jeszcze nadejdzie, gdyż ma dopiero 19 lat. Dobrze spisały się także nasze młode drużyny w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4 kilometrów.

Jak widać polskie kolarstwo torowe rozwija się znakomicie. Sukcesy powodują wzrost popularności tej dyscypliny. Duża część kadry jest jeszcze bardzo młoda i jej celem są igrzyska olimpijskie w Tokio. Za rok mistrzostwa świata odbędzie się na przełomie lutego i marca w Apeldoornie.

Multimedaliści

Zdobycie jakiegokolwiek medalu jest dla zawodnika czymś wyjątkowym. Tym wspanialszy jest wyczyn jeśli z mistrzostw świata kolarz przywozi więcej niż jeden medal. Piątka zawodników zdobyła w Hongkong po dwa złote medale. Są to Daria Szmielewa (sprint drużynowy i wyścig na 500 metrów), Kristina Vogel (sprint i keirin), Chloe Dygert (wyścig indywidualny i drużynowy na dochodzenie), Benjamin Thomas (omnium i madison) oraz Cameron Meyer (wyścig punktowy i drużynowy). Ten ostatni w parze z Callumem Scotsonem zdobył także srebro w madisonie.

Ten sam czas

Cztery okrążenia toru, 1000 metrów i identyczny rezultat. Francuz Quentin Lafargue i Czech Tomas Babek uzyskali taki sam wynik – 1:01.048. Szkoda, że Krzysztof Maksel osiągnął czas o 95 setnych gorszy. Mistrzem świata został Francois Pervis. Dla Francuza to już czwarty w karierze złoty krążek w tej specjalność.

Przepis na szczęście

Oprócz wysokiej formy, dobrego przygotowania i dyspozycji dnia zawodnikowi do osiągnięcia sukcesu często potrzebny jest chociaż łut szczęścia. Teoretycznie Azizulhasni Awang powinien odpaść już w półfinale keirinu. Jednak startujący w tym samym wyścigu Niemiec Joachim Eilers został przesunięty na ostatnie miejsce. Tym samym Malezyjczyk z 4. awansował na 3. miejscu w wyścigu i znalazł się na liście startowej finału. Tutaj nie potrzebował szczęścia. Piekielnie mocno zafiniszował na ostatnim wirażu i zostawił rywali daleko z tyłu.

To nie pierwszy przypadek, kiedy szczęście dopisało Awangowi. Na igrzyskach w Rio reprezentant Malezji razem z Jasonem Kenny’m zbyt wcześnie wyprzedził dernistę i mogło się to skończyć dyskwalifikacją. Tak jednak się nie stało i Azizulhasni Awang wywalczył brązowy medal. Jest to jednak znakomity kolarz i nie należy na jego sukcesy patrzeć tylko przez to, że sprzyja mu szczęście. Jemu też trzeba umieć dopomóc.

O srebrnym medaliście w scratchu

Jak doskonale wiemy mistrzem świata w wyścigu „na kreskę” został Adrian Tekliński. Srebrny medal zdobył Lucas Liss. Niemiecki kolarz to syn świętej pamięci Lucjana Lisa, znanego polskiego kolarza. Lucas Liss często startuje w polskich wyścigach i najprawdopodobniej złożył gratulacje Teklińskiemu w języku polskim.