Kolarstwo torowe – MŚ: Sprinterzy tuż za podium

W Hongkongu rozpoczęły się mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Już pierwszego dnia mogliśmy cieszyć się z medalu. W sprincie drużynowym reprezentanci Polski zajęli 4. miejsce.

W kwalifikacjach Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel i Mateusz Rudyk uzyskali 4. wynik – 43.419. Oznaczało to, że w 1. rundzie nasi zawodnicy w tym samym składzie rywalizowali z Chińczykami. Czas 43.834 dał naszej drużynie zwycięstwo w biegu i miejsce w walce o brązowy medal. Tam rywalami Polaków byli Francuzi. Początkowo Polacy w składzie Maciej Bielecki, Rafał Sarnecki i Mateusz Rudyk prowadzili. Ostatecznie lepsi okazali się Trójkolorowi w składzie Benjamin Edelin, Sebastien Vigier i Quentin Lafargue. Czwarte miejsce to najlepszy wynik polskiego kolarstwa torowego w sprincie drużynowym mężczyzn. W Hongkongu złoty medal zdobyli Nowozelandczycy w składzie Ethan Mitchell, Sam Webster i Edward Dawkins. Zawodnicy z Nowej Zelandii w finale pokonali Holendrów.

Mistrzyniami świata w sprincie drużynowym zostały Daria Szmelewa i Anastazja Wojnowa. W finale Rosjanki wygrały z Kaarle McCulloch i Stephanie Morton z Australii. Brązowy medal zdobyły Niemki Miriam Welte i Kristina Vogel.

Rekord kraju nie dał reprezentantom Polski awansu do 1. rundy wyścigu drużynowego na 4 kilometry. Szymon Sajnok. Alan Banaszek, Daniel Staniszewski i Adrian Tekliński z czasem 4:02.219  zajęli 9. pozycję. W jutrzejszym finale pojadą Australijczycy i Nowozelandczycy. O trzecie miejsce powalczą Włosi i Brytyjczycy.

Kwalifikacje wyścigu drużynowego kobiet na 8. miejscu zakończyły Daria Pikulik, Natalia Rutkowska, Justyna Kaczkowska i Nikol Płosaj. Reprezentantki naszego kraju wykręciły czas 4:28.523. W 1. rundzie Polki pojadą z reprezentantkami Wielkiej Brytanii.

Pierwszą konkurencją medalową był scratch kobiet. Okrążenie nadrobiło 6 zawodniczek, które między sobą rywalizowały o zwycięstwo. Najszybciej finiszowała Włoszka Rachele Barbieri. Srebrny medal zdobyła Brytyjka Elinor Barker, a brązowy Belgijka Jolien D’Hoore. Justyna Kaczkowska zajęła 19. miejsce.