Kolarstwo torowe – MŚJ: Dwa medale Polaków w pierwszym dniu

W Astanie w Kazachstanie rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów w kolarstwie torowym. W pierwszym dniu nasi kolarze wywalczyli dwa medale: brązowy drużyna w olimpijskim sprincie oraz złoty Daria Pikulik w nieolimpijskim wyścigu punktowym, który jednak wchodzi w skłąd rozgrywanego na igrzyskach omnium.

Sprinterzy, jadący w składzie Mateusz Miłek, Michał Lewandowski, Marcin Czyszczewski w eliminacjach uzyskali czwarty czas (45.732). Lepsi okazali się od nich Rosjanie i Australijczycy, którzy w bezpośrednim pojedynku walczyli o złoty medal oraz Czesi, z którymi przyszło nam rywalizować o najniższy stopień podium. Z tej rywalizacji nasza drużyna wyszła zwycięsko, osiągając metę o 0.08 sekundy szybciej od rywali. Czas Polaków był lepszy od finałowego rezultatu Australijczyków, którzy przegrali jazdę o złoty medal z Rosjanami. Ci ostatni wynikiem 44.767 ustanowili rekord świata juniorów.

W drużynowym spricie juniorek Marlena Karwacka i Julita Jagodzińska w eliminacjach wykręciły siódmy czas i na tym miejscu zostały sklasyfikowane. Złoto zdobyły Niemki przed Nowozelandkami, brąz przypadł w udziale Włoszkom.

Usłyszeliśmy dziś w Astanie Mazurka Dąbrowskiego. Daria Pikulik w wyścigu punktowym od początku jechała bardzo aktywnie, zdobywając punkty na pierwszych siedmiu punktowanych okrążeniach, trzykrotnie okazując się najlepszą. Już przed finałowym sprintem wiadomo było, że Polace nikt nie odbierze tytułu mistrzowskiego, dlatego walkę na ostatnim finiszu Pikulik sobie odpuściła, metę minęła z uniesionymi do góry rękami na siódmej pozycji. Drugie miejsce zajęła Yumi Kajihara, brąz wywalczyłą Rosjanka Kristina Selina.

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn
Wyniki sprintu drużynowego kobiet
Wyniki wyścigu punktowego kobiet

Bartosz Szafran4710 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.