Kolarstwo torowe – MŚJ: Sprinterzy z medalem na początek mistrzostw

We włoskim Montichiari rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów w kolarstwie torowym. W sprincie drużynowym brązowy medal zdobyli Cezary Łączkowski, Łukasz Kowal i Daniel Rochna. Czwarta w scratchu była Marta Jaskulska.

Cezary Łączkowski, Łukasz Kowal i Daniel Rochna pojechali bardzo dobrze już w kwalifikacjach. Nasi sprinterzy wykręcili drugi czas, przegrywając tylko z Rosjanami. Zwycięzcy kwalifikacji wynikiem 44.587 ustanowili rekord świata. W pierwszej rundzie Polacy pewnie pokonali Włochów, ale czas 45.087 był gorszy od rezultatu Niemców i Rosjan. Tym samym nasi kolarze pojechali o brąz. W starciu o brązowy medal na Polaków czekali Brytyjczycy w składzie Alistair Fielding, Hamish Turnbull i Lewis Stewart. Polacy okazali się od nich lepsi o ponad jedną dziesiętną część sekundy. W finale Rosjanie Daniłł Komkow, Dmitrij Nesterow i Paweł Rostow o sekundę wygrali z Niemcami. Nic dziwnego, gdyż czas reprezentantów Rosji 44.355 to kolejny rekord świata.

Blisko medalu w scratchu była Marta Jaskulska. Mistrzyni Polski juniorek w kolarstwie szosowym ostatecznie zajęła 4. miejsce. Lepsze od polskiej juniorki były Włoszka Martina Fidanza, Holenderka Mylene de Zoete i Australijka Alexandra Martin-Wallace.

Trzecią konkurencją w której dzisiaj w Montichiari rozdano medale był sprint drużynowy juniorek. Paulina Petri i Nikola Sibiak zakończyły kwalifikacje na 7. miejscu. W pierwszej rundzie polskie zawodniczki były wyraźnie gorsze od Rosjanek. Polki zostały ostatecznie sklasyfikowane na 7. pozycji. Wygrały Jana Tyszenko i Polina Waszenko, które w finale wygrały z Niemkami Emmą Gotz i Leą Sophie Friedrich.

W pierwszej rundzie wyścigu drużynowego na dochodzenie odpadli Damian Papierski, Maciej Kwiatkowski, Mateusz Kostański i Kacper Walkowiak. Polscy kolarze przegrali z reprezentantami Australii. W finale pojadą Rosjanie i Duńczycy.

Wiktoria Polak, Oliwia Majewska, Aleksandra Trzebińska i Marta Jaskulska uzyskały 7. wynik kwalifikacji wyścigu drużynowego. W pierwszej rundzie Polki będą rywalizować z szóstymi w eliminacjach Rosjankami. Reprezentantki Polski mogą powalczyć najwyżej o brązowy medal.