Kolarstwo torowe – PŚ: Mateusz Rudyk ponownie na podium!

Mateusz Rudyk zdobył srebrny medal zawodów Pucharu Świata w Manchesterze. Polski sprinter w finale przegrał z Holendrem Harrie Lavreysenem. Dla Rudyka po zawodach w Pruszkowie to kolejne drugie miejsce w Pucharze Świata. Polak został liderem klasyfikacji generalnej.

Embed from Getty Images

Mateusz Rudyk tydzień temu w Pruszkowie zdobył srebrny medal. Dzisiaj w Wielkiej Brytanii historia się powtórzyła. W kwalifikacjach polski sprinter uzyskał 10. rezultat. W 1/16 finału doszło do polskiej batalii. W niej Rudyk wygrał z Damianem Zielińskim. Młodszy z polskich zawodników nie zwalniał, pokonując dalej Czecha Pawła Kelemena i Walijczyka Lewisa Oliwę. W półfinale doszło do rewanżu za finał zmagań w Pruszkowie. Tym razem to Rudyk pokonał Matthewa Glaetzera 2:0. W pierwszym biegu 1/2 finału Polak pokonał Australijczyka różnicą praktycznie niewidoczną dla ludzkiego oka. W finale Mateusz Rudyk w dwóch wyścigach musiał uznać wyższość Holendra Harrie Lavreysena. Mimo to Polak został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Szymon Sajnok nie wystartował w omnium. Zastąpił go Daniel Staniszewski, który zaprezentował się z dobrej strony. Polski kolarz zajął w torowym wieloboju 11. miejsce. Po niezbyt zadowalających wynikach w scratchu i wyścigu tempowym Staniszewski był 6. w wyścigu eliminacyjnym. Polak był również aktywny w wyścigu punktowym. W finałowej konkurencji walkę o zwycięstwo stoczyli Francuz Benjamin Thomas, Duńczyk Niklas Larsen i Hiszpan Albert Torres. Ostatecznie złoty medal zdobył Francuz, srebrny Duńczyk, a brązowy Hiszpan.

Nikol Płosaj, Monika Graczewska, Marlena Karwacka i Wiktoria Pikulik zajęły 11. miejsce w kwalifikacjach wyścigu drużynowego i odpadły z rywalizacji. Reprezentantki Polski przejechały 4 kilometry w czasie 4:41.804. Trzeba przyznać, że skład naszej drużyny był bardzo osłabiony i nie można było liczyć na wielkie osiągnięcie. Kwalifikacje wygrały reprezentantki Wielkiej Brytanii.

Rywalki Kristiny Vogel mogą stracić ochotę do rywalizacji. Niemka po triumfach na mistrzostwach Europy i na Pucharze Świata w Pruszkowie wygrała również keirin w Manchesterze. W finale doszło do kraksy, w wyniku której upadły Stephanie Morton, Simona Krupeckaite oraz Fatehah Mustapa. Julita Jagodzińska odpadła w 1. rundzie zawodów.

Madison kobiet okazał się rywalizacją pomiędzy Brytyjkami i Belgijkami. Ostatecznie triumfowały Katie Archibald i Elinor Barker, które o 2 punkty wyprzedziły Jolien D’Hoore i Lotte Kopecky. Z dużą stratą trzecie miejsce zajęły Rachele Barbieri i Elisa Balsamo z Włoch. Dobre 7. miejsce z dorobkiem 2 punktów wywalczyły Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj.

Brytyjczycy nie dali żadnych szans Duńczykom w finale wyścigu drużynowego. Steven Burke, Edward Clancy, Oliver Wood i Kian Emadi uzyskali wynik 3:55.847. W wyścigu o brąz Francuzi wygrali z grupą Team KGF. Polacy dzień wcześniej odpadli w eliminacjach.

Mistrzyni świata Daria Szmelewa wygrała wyścig na 500 metrów kobiet. Reprezentantka Rosji uzyskała o 23 tysięczne lepszy wynik od mistrzyni Europy Miriam Welte. Trzecia była Ukrainka Olena Starikowa. Polki nie startowały.

Sprint mężczyzn:

1. Harrie Lavreysen (Holandia)
2. Mateusz Rudyk
3. Matthew Glaetzer (Australia)
4. Matthijs Buchli (Beat Cycling Team)

23. Damian Zieliński

Omnium mężczyzn:

1. Benjamin Thomas (Francja) 151 pkt.
2. Niklas Larsen (Dania) 140 pkt.
3. Albert Torres (Hiszpania) 125 pkt.
4. Maximilian Beyer (Niemcy) 111 pkt.
5.Mark Stewart (Wielka Brytania) 107 pkt.
6. Roy Pieters (Holandia) 95 pkt.

10. Daniel Staniszewski 77 pkt.

Keirin kobiet:

1. Kristina Vogel (Niemcy)
2. Shanne Braspennincx (Holandia)
3. Laurine van Riessen (Matrix Pro Cycling)
4. Simona Krupeckaite (Litwa)
5. Stephanie Morton (Australia)
6. Fatehah Mustapa (Malezja)

21. Julita Jagodzińska

Madison kobiet:

1. Wielka Brytania 32 pkt.
2. Belgia 30 pkt.
3. Włochy 9 pkt.
4. Irlandia 6 pkt.
5. Francja 6 pkt.
6. Rosja 6 pkt.
7. Polska 2 pkt.

Wyścig drużynowy mężczyzn:

1. Wielka Brytania
2. Dania
3. Francja
4. Team KGF

9. Polska

Jazda na czas na 500 metrów kobiet:

1. Daria Szmelewa (Rosja)
2. Miriam Welte (Niemcy)
3. Olena Starikowa (Ukraina)
4. Tania Calvo Barbero (Hiszpania)
5. Jessica Salazar Valles (Meksyk)
6. Yufang Gao (Holy Brother Team)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password