Kolarstwo torowe – PŚ: Niezbyt udany dzień Polaków

Dzisiaj w Manchesterze rozpoczęła się druga runda torowego Pucharu Świata. W pierwszym dniu zawodów nie mieliśmy powodów do radości. Poniżej oczekiwań zaprezentowały się drużyny sprinterskie, drużyna mężczyzn, Adrian Tekliński i Nikol Płosaj.

W kwalifikacjach sprintu drużynowego Polacy w składzie Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Mateusz Lipa zajęli 7. miejsce. W związku z tym w pierwszej rundzie nasi sprinterzy pojechali w parze z Brytyjczykami, którzy osiągnęli drugi wynik kwalifikacji. Patryk Rajkowski w pierwszej rundzie zmienił Mateusza Lipę. Polacy w swoim przejeździe popełnili błąd, gdyż na drugiej zmianie Rudyk za bardzo odjechał Rajkowskiemu. Polscy sprinterzy wyraźnie przegrali z gospodarzami zawodów i zajęli 8. miejsce. Złote medale wywalczyli Niemcy: Robert Forstemann, Maximilian Levy i Joachim Eilers. Na podium stanęli również kolarze grupy Beat Cycling Club i reprezentanci Holandii.

Na kwalifikacjach swój udział w sprincie drużynowym zakończył duet Marlena Karwacka i Urszula Łoś. Polki uplasowały się na 13. pozycji. Wygrały Niemki Miriam Welte i Kristina Vogel, które w finale pokonały Rosjanki Anastazję Wojnową i Darią Szmelewą.

Adrian Tekliński zajął 15. miejsce w wyścigu scratch. Mistrz świata znalazł się w jednej z początkowych akcji. Niestety, nie była ona skuteczna. Potem Teklińskiego zabrakło podczas decydujących ataków. Łącznie okrążenie nadrobiło 10 kolarzy. Triumfował Kazach Nikita Panassenko przed Walijczykiem Jonathanem Mouldem i Holendrem Wimem Stroetingą.

Wcześniej Adrian Tekliński wspólnie z Szymonem Krawczykiem, Szymonem Sajnokiem i Bartoszem Rudykiem wystartował w kwalifikacjach wyścigu drużynowego. Czas 4:02.401 nie wystarczył naszym kolarzom do awansu do pierwszej rundzie. Polscy kolarze zostali sklasyfikowani na 9. miejscu. W finale pojadą Duńczycy i Brytyjczycy.

W omnium swoich sił spróbowała Nikol Płosaj. Reprezentantka Polski plasowała się przez całe zawody w drugiej dziesiątce stawki i ostatecznie zajęła 17 miejsce. Po 3 konkurencjach prowadziła Jennifer Valente. Amerykanka wygrała scratch i wyścig tempowy. Małe straty do liderki miały druga Katie Archibald, która wygrała wyścig eliminacyjny i trzecia Amalie Dideriksen. W wyścigu punktowym piękną batalię o zwycięstwo stoczyły Valente i Archibald. Przed ostatnim finiszem Amerykanka miała punkt przewagi nad Brytyjką. Valente finiszowała przed Archibald i sięgnęła po zwycięstwo w omnium.

Scratch kobiet odbył się bez udziału reprezentantek Polski. Najlepsza okazała się mistrzyni świata Rachele Barbieri. Drugie miejsce zajęła Qianyu Wang z Hongkongu, a trzecie Jolien D’Hoore z Belgii. Nieobecna w Manchesterze Justyna Kaczkowska spadła na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.