Kolarstwo torowe – PŚ: Niezbyt udany dzień Polaków

Dzisiaj w Manchesterze rozpoczęła się druga runda torowego Pucharu Świata. W pierwszym dniu zawodów nie mieliśmy powodów do radości. Poniżej oczekiwań zaprezentowały się drużyny sprinterskie, drużyna mężczyzn, Adrian Tekliński i Nikol Płosaj.

W kwalifikacjach sprintu drużynowego Polacy w składzie Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Mateusz Lipa zajęli 7. miejsce. W związku z tym w pierwszej rundzie nasi sprinterzy pojechali w parze z Brytyjczykami, którzy osiągnęli drugi wynik kwalifikacji. Patryk Rajkowski w pierwszej rundzie zmienił Mateusza Lipę. Polacy w swoim przejeździe popełnili błąd, gdyż na drugiej zmianie Rudyk za bardzo odjechał Rajkowskiemu. Polscy sprinterzy wyraźnie przegrali z gospodarzami zawodów i zajęli 8. miejsce. Złote medale wywalczyli Niemcy: Robert Forstemann, Maximilian Levy i Joachim Eilers. Na podium stanęli również kolarze grupy Beat Cycling Club i reprezentanci Holandii.

Na kwalifikacjach swój udział w sprincie drużynowym zakończył duet Marlena Karwacka i Urszula Łoś. Polki uplasowały się na 13. pozycji. Wygrały Niemki Miriam Welte i Kristina Vogel, które w finale pokonały Rosjanki Anastazję Wojnową i Darią Szmelewą.

Adrian Tekliński zajął 15. miejsce w wyścigu scratch. Mistrz świata znalazł się w jednej z początkowych akcji. Niestety, nie była ona skuteczna. Potem Teklińskiego zabrakło podczas decydujących ataków. Łącznie okrążenie nadrobiło 10 kolarzy. Triumfował Kazach Nikita Panassenko przed Walijczykiem Jonathanem Mouldem i Holendrem Wimem Stroetingą.

Wcześniej Adrian Tekliński wspólnie z Szymonem Krawczykiem, Szymonem Sajnokiem i Bartoszem Rudykiem wystartował w kwalifikacjach wyścigu drużynowego. Czas 4:02.401 nie wystarczył naszym kolarzom do awansu do pierwszej rundzie. Polscy kolarze zostali sklasyfikowani na 9. miejscu. W finale pojadą Duńczycy i Brytyjczycy.

W omnium swoich sił spróbowała Nikol Płosaj. Reprezentantka Polski plasowała się przez całe zawody w drugiej dziesiątce stawki i ostatecznie zajęła 17 miejsce. Po 3 konkurencjach prowadziła Jennifer Valente. Amerykanka wygrała scratch i wyścig tempowy. Małe straty do liderki miały druga Katie Archibald, która wygrała wyścig eliminacyjny i trzecia Amalie Dideriksen. W wyścigu punktowym piękną batalię o zwycięstwo stoczyły Valente i Archibald. Przed ostatnim finiszem Amerykanka miała punkt przewagi nad Brytyjką. Valente finiszowała przed Archibald i sięgnęła po zwycięstwo w omnium.

Scratch kobiet odbył się bez udziału reprezentantek Polski. Najlepsza okazała się mistrzyni świata Rachele Barbieri. Drugie miejsce zajęła Qianyu Wang z Hongkongu, a trzecie Jolien D’Hoore z Belgii. Nieobecna w Manchesterze Justyna Kaczkowska spadła na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Sprint drużynowy mężczyzn:

1. Niemcy
2. Beat Cycling Club
3. Holandia
4. Wielka Brytania
5. Francja
6. Czechy
7. Rosja
8. Polska

Sprint drużynowy kobiet:

1. Niemcy
2. Rosja
3. Holy Brother Cycling Team
4. Holandia

13. Polska

Scratch mężczyzn:

1. Nikita Panassenko (Kazachstan)
2. Jonathan Mould (Walia)
3. Wim Stroetinga (Holandia)
4. Andreas Muller (Austria)
5. Thomas Sexton (Nowa Zelandia)
6. Christos Volikakis (Grecja)

15. Adrian Tekliński

Omnium kobiet:

1. Jennifer Valente (Stany Zjednoczone) 139 pkt.
2. Katie Archibald (Wielka Brytania) 134 pkt.
3. Amalie Dideriksen (Dania) 120 pkt.
4. Laurie Berthon (Francja) 102 pkt.
5. Elisa Balsamo (Włochy) 80 pkt.
6. Yumi Kajihara (Japonia) 78 pkt.

17. Nikol Płosaj 41 pkt.

Scratch kobiet:

1. Rachele Barbieri (Włochy)
2. Qianyu Wang (Hongkong)
3. Jolien D’Hoore (Belgia)
4. Tatjana Paller (Niemcy)
5. Valentine Fortin (Francja)
6. Nao Suzuki (Japonia)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password