Kolarstwo torowe – PŚ: Polski triumf w omnium!

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Ostatni dzień zawodów Pucharu Świata w kolarstwie torowym w Apeldoorn przyniósł nam kolejne powody do radości. Rewelacyjnie w trakcie kilkugodzinnej rywalizacji w omnium spisywał się Szymon Sajnok. Zaledwie dziewiętnastoletni zawodnik Cartusii Kartuzy zajął pierwsze miejsce i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej kolarskiego wieloboju!

Tegoroczny wicemistrz Europy do lat 23 w swoim seniorskim debiucie na wielkiej międzynarodowej arenie popisał się znakomitą jazdą. Dzień rozpoczął od trzeciego miejsca w wyścigu na kreskę, a następnie w świetnym stylu wygrał wyścig tempowy i australijski. Do ostatniej konkurencji przystępował z pozycji lidera, mając czternaście puntków przewagi nad Albertem Torresem z Hiszpanii. W wyścigu punktowym pokazał nie tylko wytrzymałość, ale także imponujące przygotowanie taktyczne. Od początku pilnował zawodnika z Półwyspu Iberyjskiego, od czasu do czasu sam spróbował zaatakować i między innymi dzięki temu wygrał siódmy lotny finisz. Zdobyte na nim pięć oczek okazało się kluczowe dla końcowego rezultatu. Torres w końcówce urwał się jeszcze reszcie stawki, ale triumf na ostatnich dwóch finiszach nic już mu nie dał. To Sajnok sięgnął po zwycięstwo, zachowując jeszcze trzy punkty przewagi nad swoim najgroźniejszym rywalem.

Jeszcze lepiej niż w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata spisali się dziś w madisonie Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski. Polacy rozpoczęli zmagania bardzo ambitnie, wygrali pierwszy lotny finisz i przez kolejne 30 okrążeń znajdowali się na prowadzeniu, ale ostatecznie zostali sklasyfikowani na piątej lokacie, z dorobkiem 12 punktów. Konkurencję zdominowali Belgowie. Robbe Ghys i Kenny de Ketele wygrali aż sześć z dwunastu lotnych finiszów!

W keirinie nie powiodło się Patrykowi Rajkowskiemu. Nasz reprezentant, tak jak tydzień temu w Glasgow, nie zdołał przebrnąć pierwszej rundy. Najpierw zajął trzecie miejsce w swoim wyścigu, przegrywając między innymi z późniejszym triumfatorem całej rywalizacji Tomasem Babkiem z Czech, a następnie był trzeci w repasażu i musiał pożegnać się z dalszym udziałem w walce o złoto.

Jedną z największych bohaterek trzydniowej rywalizacji pań w Pucharze Świata została natomiast Lee Wai Sze. Zawodniczka z Hongkongu w sobotę zdobyła srebro w jeździe indywidualnej na czas na 500 m oraz brąz w keirinie, a dziś nie miała już sobie równych w sprincie. Jej finałową przeciwniczką była Tania Calvo Barbero, ale Hiszpanka nie była w stanie podjąć równorzędnej walki. Brąz trafił do Laurine van Riessen z Holandii.

Z kolei w wyścigu punktowym na najwyższym stopniu podium stanęła jadąca niezwykle aktywnie Elinor Barker z Wielkiej Brytanii. Uzbierała łącznie 38 punktów (w tym 20 za nadrobione okrążenie) i o pięć oczek wyprzedziła Minami Uwano z Japonii. Trzecia była Jarmila Machacova z Czech (28 punktów).

Omnium mężczyzn:
1. Szymon Sajnok (Polska)   127 pkt
2. Albert Torres Barcelo (Hiszpania)   124 pkt
3. Benjamin Thomas (Francja)   107 pkt
4. Simone Consonni (Włochy)   101 pkt
5. Christopher Latham (Wielka Brytania)   88 pkt

Keirin mężczyzn:
1. Tomas Babek (Czechy)
2. Andrij Winokurow (Ukraina)
3. Juan Peralta (Hiszpania)
4. Jeffrey Hoogland (Holandia)
5. Vasilijus Lendel (Litwa)
6. Lewis Oliva (Walia)
…17. Patryk Rajkowski (Polska)

Madison mężczyzn:
1. Robbe Ghys/Kenny de Ketele (Belgia)   40 pkt
2. Francesco Lamon/Simone Consonni (Włochy)   28 pkt
3. Mark Stewart/Oliver Wood (Wielka Brytania)   19 pkt
4. Loic Perizzolo/Tristan Marguet (Szwajcaria)   15 pkt
5. Daniel Staniszewski/Wojciech Pszczolarski (Polska)   12 pkt

Sprint kobiet:
1. Lee Wai Sze (Hongkong)
2. Tania Calvo Barbero (Hiszpania)

3. Laurine van Riessen (Holandia)
4. Olena Starikowa (Ukraina)

Wyścig punktowy kobiet:
1. Elinor Barker (Wielka Brytania)   39 pkt
2. Minami Uwano (Japonia)   33 pkt
3. Jarmila Machacova (Czechy)   28 pkt
4. Emily Nelson (Wielka Brytania)   23 pkt
5. Gulnaz Badykowa (Rosja)   22 pkt

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password