Kolarstwo torowe – PŚ w Pruszkowie: Drużyny nie powalczą o medale

Sesja poranna drugiego dnia zawodów nie była zbyt udana dla reprezentantów Polski. Drużynie sprinterów i drużynie kobiet w wyścigu na dochodzenie do awansu do wyścigów o brąz zabrakło bardzo niedużo. Do drugiej rundy keirinu awansował Patryk Rajkowski.

Do pojedynku z Niemcami Polacy przystąpili w tym samym składzie, co jechali wczoraj w kwalifikacjach. Wczoraj Polacy zajęli 2. miejsce, pokonując Niemców. Zwiastowało to dobry wynik w decydujących biegach. W porównaniu z kwalifikacjach w składzie Niemców Tobias Wachter zmienił Erica Englera. Po 2/3 wyścigu pierwszej rundy Polacy dość wyraźnie prowadzili z Niemcami. Niestety, na ostatniej zmianie Patryk Rajkowski był dużo wolniejszy od Joachima Eilersa. Ostatecznie nasi zawodnicy przegrali zaledwie o 18 tysięcznych części sekundy. Polacy nie awansowali do wyścigów medalowych i zajmą w rywalizacji 5. miejsce. O złoto powalczą Francuzi i Holendrzy, a o brąz Niemcy i Brytyjczycy.

Na pierwszej rundzie reprezentantki Polski zakończyły rywalizację w wyścigu drużynowym. Katarzyna Pawłowska, Nikol Płosaj, Justyna Kaczkowska i Daria Pikulik w swoim biegu pewnie pokonały Francuzki, uzyskując wynik 4:28.890. Okazało się jednak, że o medale rywalizować będą zespoły z 3. i 4. wyścigu pierwszej rundy. Polki przejechały trasę o sekundę wolniej od Niemek, które w wyścigu o 3. miejsce pojadą z Brytyjkami. W finale rywalizować będą Włoszki i Kanadyjki.

Za niepowodzenie w sprincie drużynowym zrehabilitował się Patryk Rajkowski. Reprezentant Polski pomimo tego, że jechał pierwszy za dernistą, to wygrał swój bieg pierwszej rundy keirinu. Tym samym Polak bezpośrednio awansował do drugiej rundy. Rajkowski ma więcej czasu na odpoczynek, gdyż uniknął startu w repasażach.

Szybko swój występ w sprincie zakończyły Julita Jagodzińska i Marlena Karwacka. Druga z naszych zawodniczek odpadła już w kwalifikacjach ze startu lotnego. Julita Jagodzińska w 1/16 finału trafiła na Simonę Krupeckaite. Doświadczona Litwinka bez problemu pokonała naszą młodą zawodniczkę. Do półfinału awansowały Kristina Vogel, Mathilde Gros, Stephanie Morton oraz Anastazja Wojnowa.

Za nami również dwie pierwsze konkurencje omnium, w którym udział bierze Daria Pikulik. Polka rywalizację rozpoczęła bardzo słabo, gdyż w scratchu zajęła 20. miejsce. W pierwszej konkurencji najlepsza była Norweżka Anita Stenberg, która wygrała finisz z grupy. W drugiej konkurencji, czyli wyścigu tempowym Daria Pikulik uplasowała się na 12. miejscu. Polka wygrała jeden lotny finisz, ale straciła okrążenie do najlepszych zawodniczek. Ze zwycięstwa w wyścigu tempowym cieszyła się Brytyjka Elinor Barker. Po połowie wieloboju prowadzi Anita Stenberg.