Kolarstwo torowe – PŚ w Pruszkowie: Dzień z dobrymi wynikami, ale bez podium

Drugiego dnia zawodów Pucharu Świata w Pruszkowie zwiastował wielkie emocje związane ze startami reprezentantów Polski. Z dobrej strony zaprezentowali się Adrian Tekliński, Patryk Rajkowski i duet Wojciech Pszczolarski/Daniel Staniszewski. Polacy jednak nie wywalczyli miejsca w czołowej trójce.

Zwycięzcą scratchu został Robbe Ghys. Belg był jedynym kolarzem z całej stawki, który nadrobił okrążenie. Drugie miejsce zajął Ormianin Edgar Stepanyan, a trzeci był Holender Roy Pieters. Adrian Tekliński był aktywny, ale ostatecznie walczył o wysokie miejsce podczas finiszu z peletonu. Mistrz świata zajął 6. miejsce.

Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski zajęli 7. miejsce w wyścigu madison. Brązowi medaliści mistrzostw Europy byli aktywni przez dużą część wyścigu. Polacy zdobyli 8 punktów, w tym 5 punktów za wygranie jednej z dwunastu premii lotnych. W końcówce upadek zaliczył Daniel Staniszewski, przez co walka o miejsce na podium stała się niemożliwa. Młody kolarz wstał i dokończył wyścig. Wygrali świetni Australijczycy Cameron Meyer i Callum Scotson, którzy jako jedyni nadrobili okrążenie. Na podium stanęli również Belgowie Kenny de Ketele i Moreno de Pauw oraz Francuzi Florian Maitre i Benjamin Thomas.

Świetnie w keirinie zaprezentował się Patryk Rajkowski. Reprezentant Polski najpierw wygrał wyścig pierwszej rundy. W drugiej rundzie został przymknięty przez rywali ze światowej czołówki. Rajkowski wystartował w finale B, gdzie przegrał jedynie z utytułowanym Czechem Tomasem Babkiem. Ostatecznie Polak zajął wysokie 8. miejsce. W wielkim finale po ataku na 2 okrążenia przed końcem najlepszy był Mathijs Buchli z Beat Cycling Team. Na podium znaleźli się również Joachim Eilers i Sebastien Vigier.

Do awansu do wyścigu o brązowy medal sprintu drużynowego reprezentantom Polski zabrakło 18 tysięcznych części sekundy. W finale Holendrzy Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen i Nils Van’T Hoenderdaal pokonali Francuzów. W wyścigu o brązowy medal Brytyjczycy wygrali z Niemcami.

W wyścigu drużynowym na dochodzenie równych sobie nie miały Włoszki. Elisa Balsamo, Tatiana Guderzo, Francesca Pattaro i Silvia Valsecchi w finale rywalizowały z Kanadyjkami. Zawodniczki z Ameryki Północnej dotrzymywały tempa Włoszkom przez 2,5 kilometra. Potem reprezentantki Włoch osiągnęły dużą przewagę nad rywalkami i wygrały. Trzecie miejsce zajęły Brytyjki. Polki zostały sklasyfikowane na 5. miejscu.

W sesji wieczornej rozegrano dwie konkurencje omnium. Wyścig eliminacyjny wygrała Kirsten Wild, która objęła pozycję liderki. Daria Pikulik w trzeciej części omnium zajęła 18. miejsce. W wyścigu punktowym Wild obroniła swoją przewagę i po fantastycznej walce zdobyła złoty medal. Druga Amerykanka Jennifer Valente przegrała o 2 punkty. Trzecie miejsce dzięki wygraniu ostatniej premii zajęła Dunka Amalie Dideriksen. Daria Pikulik została sklasyfikowana w omnium na 20. pozycji.

Niespodzianki nie było w sprincie kobiet. Kristina Vogel wygrała kwalifikacje i nie przegrała potem żadnego biegu w systemie pucharowym. Mistrzyni olimpijska w finale wygrała 2:0 z Australijką Stephanie Morton. Bardziej wyrównany pojedynek stoczyły Mathilde Gros i Anastazja Wojnowa. Brązowy medal powędrował do reprezentantki Francji. Julita Jagodzińska zajęła 25. miejsce, a Marlena Karwacka była 30.