Kolarstwo torowe – PŚ w Pruszkowie: Justyna Kaczkowska na podium!

Justyna Kaczkowska zajęła 2. miejsce w wyścigu scratch podczas pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w Pruszkowie. Polka samotnie nadrobiła okrążenie, ale na finiszu przegrała z Brytyjką Neah Evans i Rosjanką Marią Aweriną. Ostatecznie Brytyjka została przesunięta na 4. miejsce i Kaczkowska zajęła 2. miejsce.

Scratch kobiet był ostatnią konkurencją pierwszego dnia zawodów. Panie ścigały się na dystansie 40 okrążeń, czyli 10 kilometrów. Szybko po starcie okrążenie nadrobiły Litwinka Oliwia Baleisyte i Rosjanka Maria Awerina. Justyna Kaczkowska zdecydowała się na kontrę, co się opłacało. Polka nadrobiła okrążenie i włączyła się do walki o zwycięstwo. Potem okrążenie nadrobiła jeszcze Neah Evans. Brytyjka na mecie finiszowała jako pierwsza z czwórki zawodniczek, które nadrobiły okrążenie. Jednak Evans została przesunięta na 4. miejsce. Oznaczało to, że zwyciężczynią została Rosjanka Awerina, Kaczkowska zajęła 2. miejsce, a Baleisyte była trzecia.

Alan Banaszek zajął 10. miejsce w wyścigu punktowym. Mistrz Europy punktował tylko na jednym finiszu i zakończył zawody z dorobkiem 2 punktów. Jedynym zawodnikiem, który nadrobił okrążenie nad peletonem był Nikita Panassenko. Kazach, który punktował również na lotnych finiszach wygrał z wyraźną przewagą nad rywalami. Na podium stanęli również Grek Christos Volikakis i Włoch Liam Bertazzo.

Na 10. miejscu uplasowała się również Katarzyna Pawłowska, która przez cały wyścig punktów zdobyła 6 punktów. Okrążenie nadrobiły Belgijka Lotte Kopecky, Ukrainka Ganna Solovei i Francuzka Coralie Demay. Nieznacznie wygrała Kopecky przed Solovei i Demay.

Ze zmiennym szczęściem Polacy pojechali w kwalifikacjach sprintu drużynowego. Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski uzyskali drugi czas kwalifikacji. Polacy pojadą w pierwszej rundzie, podobnie jak w kwalifikacjach w Niemcach. W sprincie drużynowym kobiet Urszula Łoś i Julita Jagodzińska ustanowiły rekord Polski. Niestety, był to 10. czas kwalifikacji i odpadły z zawodów.