Kolarstwo torowe – PŚ w Pruszkowie: Justyna Kaczkowska w finale!

Wiemy, że zawody Pucharu Świata w Pruszkowie świetnie wspominać będzie Justyna Kaczkowska. Reprezentantka Polski w piątek była druga w scratchu. Dzisiaj Polka wygrała kwalifikacje wyścigu indywidualnego na dochodzenie i wieczorem pojedzie w finale z Holenderką Annemiek van Vleuten. Do tego do półfinału sprintu awansował Mateusz Rudyk.

Do finału wyścigu na dochodzenie na dystansie 3000 metrów awansowały Justyna Kaczkowska (3:30.542) i Annemiek van Vleuten (3:31.668). Faworytką będzie Polka, ale Kaczkowska musi uważać na Holenderkę, która świetnie jeździ na szosie. W biegu o brązowy medal pojadą Niemka Gudrun Stock i Włoszka Elisa Balsamo. Finały na początku sesji wieczornej.

Niestety, o medale nie powalczy drużyna mężczyzn w wyścigu na 4 kilometry. W pierwszym podejściu do pojedynku Bartosza Rudyka, Alana Banaszka, Szymona Sajnoka i Szymona Krawczyka z Niemcami na starcie problemy techniczne miał Rudyk. Podczas drugiego startu Biało-Czerwoni popełnili falstart i zostali zdyskwalifikowani. Niemcy automatycznie awansowali do finału. Tam w sesji wieczornej powalczą o złoto z Włochami. Szansę na trzecie miejsce mają reprezentacje Szwajcarii i Rosji.

Przed południem rozegrano także dwie konkurencje omnium. Wśród faworytów wieloboju znajdował się Szymon Sajnok. Reprezentant Polski mógł czuć lekki niedosyt po swoim starcie w scratchu, gdzie zajął 11. miejsce. Wygrał Szwajcar Claudio Imhof. Sajnok fantastycznie pojechał w wyścigu tempowym, gdzie nadrobił okrążenie i zdobył 7 punktów na lotnych finiszach. Polski kolarz mógł zapisać na swoje konto 40 punktów do klasyfikacji generalnej za zwycięstwo w wyścigu tempowym. Po połowie zawodów Szymon Sajnok jest 5. ze stratą 16 punktów do prowadzącego Duńczyka Niklasa Larsena.

Szanse na medal ma również Mateusz Rudyk. Polak zawody w sprincie rozpoczął od 2. miejsca w kwalifikacjach, gdzie wykręcił czas 9.707. Jest to rekord Polski. W 1/16 finału Polak miał wolny los. W 1/8 finału Rudyk nie dał żadnych szans Francuzowi Quentinowi Lafargue’owi. Potem młody polski kolarz rywalizował z Ryanem Owensem. Mateusz Rudyk ograł Brytyjczyka 2:0 i awansował do półfinału.

Z rywalizacją w keirinie pożegnała się Julita Jagodzińska. Młoda, polska zawodniczka w pierwszej rundzie zajęła w swoim biegu 5. miejsce. W repasażu Polka zajęła ostatnie, czwarte miejsce i odpadła z rywalizacji.

Reprezentantki Polski nie zakwalifikowały się do pierwszej rundy sprintu drużynowego. W pierwszej rundzie najlepszy czas 32.665 wykręciły Niemki Pauline Grabosch i Kristina Vogel. W finale reprezentantki Niemiec pojadą z Holenderkami Kyrą Lamberink i Hetty van de Houw. O brązowy medal powalczą Litwinki i Rosjanki.