Kolarstwo torowe – Puchar Świata: Zaczynamy w Glasgow

2 rundy w listopadzie tego roku i 2 rundy w lutym w przyszłym roku – tak wygląda kalendarz Pucharu Świata w kolarstwie torowym w sezonie 2016/17. Pierwsza runda odbędzie się na welodromie Sira Hoya w Glasgow.

Glasgow gościć będzie Puchar Świata po raz drugi w historii, tegoroczna runda przejdzie do historii ze względu na to, że pierwszy raz podczas Pucharu Świata rozegrany zostanie madison kobiet. Oto skład reprezentacji Polski na zawody w Glasgow: kobiety – Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska, Łucja Pietrzak, Daria Pikulik, Nikol Płosaj i Natalia Rutkowska oraz mężczyźni – Alan Banaszek, Maciej Bielecki, Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Kamil Kuczyński, Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk, Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski i Adrian Tekliński. W składzie zabraknie chociażby Damiana Zielińskiego.

Chociaż zawody rozgrywane będą na Wyspach Brytyjskich nie wystartują w nich Laura Trott i Jason Kenny. Trott rok temu wygrała w Pucharze Świata 2 z 3 zawodów w omnium w którym jest mistrzynią olimpijską i mistrzynią świata. Kenny byłby faworytem w sprincie i keirinie, jest on także najważniejszym ogniwem drużyny sprinterów. Brak największych gwiazd nie oznacza, że Wielka Brytania nie będzie odnowić w Glasgow sukcesów. Przede wszystkim mocne powinny być drużyny oraz Katie Archibald, która pochodzi ze Szkocji. Zawodniczka ta ostatnia błysnęła formą na Mistrzostwach Europy w Paryżu.

W Glasgow ścigać się nie będą także Kristina Vogel, Joachim Eilers, Elia Viviani czy Elis Ligtlee. Brak mistrzyni olimpijskiej w keirinie Holendrom postara się wynagrodzić Kirsten Wild. Liderami poszczególnych reprezentacji są zawodniczki i zawodnicy, którzy dobrze spisywali się podczas Mistrzostw Europy i sześciodniówki w Londynie. Triumfy powinni odnosić wśród kobiet Simona Krupeckaite, Ausrine Treibate(obie Litwa), Ljubow Basowa (Ukraina) oraz wspomniane wcześniej Wild i Archibald. Wśród mężczyzn należy zwrócić uwagę na Pawła Jakuszewskiego (Rosja), Charly’ego Conora, Benajmina Thomas (obaj Francja), Tomasa Babka (Czechy), Sebastian Morę, Alberta Torresa (obaj Hiszpania), Erica Englera (Niemcy), Moreno de Pauwa i Kenny’ego de Ketele (Belgia).

Kalendarz Pucharu Świata w kolarstwie torowym 2016/17:

Glasgow (Szkocja) – 4-6 listopada 2016
Apeldoorn (Holandia) – 11-13 listopada 2016
Cali (Kolumbia) – 17-19 lutego 2017
Los Angeles (Stany Zjednoczone) – 25-26 lutego 2016

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password