Kolarstwo – Vuelta: Jens Keukeleire najlepszy na 12. etapie

Jens Keukeleire (Orica – BikeExchange) zwyciężył na 12. etapie tegorocznego wyścigu Vuelta Espana. Mimo, że na 20 kilometrów przed metą zaatakował Dries Devenyns, peleton doścignął uciekiniera, a finisz z peletonu rozstrzygnął się właśnie na korzyść innego Belga. 

Przed startem 12. etapu, który liczył sobie 192,3 km i prowadził z Los Corrales de Buelna do Bilbao, liderem wyścigu  był Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar), który o 54 sekundy wyprzedzał największego rywala do triumfu i zwycięzcę tegorocznego Tour de France – Christophera Froome’a (Sky).

Pierwsza ucieczka na dzisiejszym etapie oderwała się od peletonu po 20 kilometrach i liczyła sobie 14 kolarzy. Peleton  jednak w pełni kontrolował sytuację i pozwolił dojechać do niej jeszcze kilku kolarzom. Za chwilę jednak przyspieszyło 7 kolarzy i  na pierwszej premii górskiej na czele znaleźli się Kenny Elissonde (FDJ), David Lopez (Team Sky) oraz Darwin Atapuma (BMC). Trzeci z wymienionych chwilę po przejechaniu premii miał niegroźny wypadek i musiał wyłączyć się z walki o dobre miejsce. Taka sytuacja miała miejsce na ponad 100 kilometrów przed końcem etapu, kiedy ucieczka  miała ponad 2 minuty przewagi nad peletonem.

Zawodnicy rywalizujący w wyścigu wjechali do Bilbao na 65 kilometrów przed metą, gdzie mieli się jeszcze dwukrotnie wjechać na premię 2 kategorii (Alto el Vivero). Na około 40 kilometrów przed końcem przewaga ucieczki zaczęła stopniowo maleć, w czym duży udział miało szybsze tempo peletonu, z kolarzami Astany na czele.  Ucieczka dojechała jeszcze na pierwszą wspomnianą premię, w kolejności: Elisonde, Brambilla i Peter Kennaugh (Team Sky). Kilka kilometrów później – na początek drugiego podjazdu – Astana przypuściła jednak ostateczny atak i jadąca od początku etapu ucieczka została zlikwidowana. Wtedy jednak do przodu wysunął się Dries Devenyns (IAM Cycling), który zbudował sobie ponad 30-sekundową przewagę. Za Belgiem ruszyła kilkuosobowy pościg, który po kilkunastu kilometrach zrównał się jednak z peletonem. Belgowi nie udało się jednak dojechać do mety. Na 2 kilometry przed metą peleton dogonił uciekiniera, a najwięcej zimnej krwi na finiszu zachował Jens Keukeleire (Orica – BikeExchange).

W klasyfikacji generalnej nie było większych zmian. Na czele nadal Nairo Quintana, z 54-sekundową przewagą nad Christopherem Froomem.

Radosław Kępys483 Posts

<p>Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów – od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password