Kolarstwo szosowe – Vuelta a Espana: Na drugą nóżkę! Marczyński znowu najlepszy

Tomasz Marczyński wygrał 12. etap kolarskiego wyścigu Vuelta Espana. Dla Polaka jeżdżącego w barwach Lotto Soudal jest to już drugi etapowy triumf w tegorocznym wyścigu. Ponownie wysoko uplasował się również Paweł Poljański, który zajął 4. lokatę.

Dzisiejszy etap był dosyć krótki, gdyż liczył raptem 160 km i nie należał do najtrudniejszych, choć nie można go nazwać również łatwym. Była więc to dobra okazja do ucieczek i takowa zawiązała się dosyć szybko. Znalazło się w niej 14. kolarzy w tym dwóch dobrze już nam znanych z taki akcji Polaków; Tomasz Marczyński i Paweł Poljański.

Z biegiem czasu etapu przewaga ucieczki tylko powoli się powiększała. Tam natomiast były jakieś próby ataków, upadki, przyspieszenia, zwolnienia, ale to wszystko zdało się każdemu z harcowników na marne, gdyż cała grupa dojechała do podnóża około 7-kilometrowego podjazdu, znajdującego się 20 km przed metą.

Podjazdu, który okazał się wodą na młyn dla Tomka Marczyńskiego. Polak systematycznie gubił kolejnych rywali, na początku „zabierając ze sobą” Pawła Poljańskiego, Stefa Clementa, Omara Fraille i Brendana Canty’ego. Jednak była to sytuacja przejściowa, gdyż chwilę później nasz kolarz z grupy Lotto Soudal zaatakował już samotnie i na szczycie podjazdu miał minutę przewagi. To wystarczyło mu na spokojny samotny dojazd do linii mety i odniesienie drugiego etapowego zwycięstwa w hiszpańskim tourze. Drugi na mecie był Fraile, trzeci Rojas a czwarty Poljański. Grupka ta straciła do Marczyńskiego 52 sekundy.

Ciekawie działo się również w głównej grupie, gdzie zaatakował Alberto Contador. „El Pistolero” udało się nadrobić około 20 sekund nad grupą faworytów wyścigu, w której zabrakło jednak Chrisa Froome’a. Brytyjczyka dopadły defekty roweru i stracił on do Vincenzo Nibalego i innych również około 20 sekund. Nie zmieniło to jednak sytuacji w klasyfikacji generalnej, gdzie nadal Froome prowadzi i wyprzedza Nibalego oraz Chaveza.

Rafał Majka był 46., a Przemysław Niemiec 68. W klasyfikacji generalnej Majka zajmuje 45. miejsce, a Marczyński jest 47. Polacy są wysoko w klasyfikacji punktowej. Poljański zajmuje w niej 3. miejsce, a Marczyński jest 5.

Wyniki etapu:

1. MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL
2. FRAILE MATARRANZ Omar TEAM DIMENSION DATA + 00′ 52”
3. ROJAS José Joaquin MOVISTAR TEAM + 00′ 52”
4. POLJANSKI Pawel BORA – HANSGROHE + 00′ 52”
5. CLEMENT Stef TEAM LOTTO NL – JUMBO + 00′ 52”
6. CANTY Brendan CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM + 01′ 42”
7. PEREZ Anthony COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 02′ 50”
8. POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES + 02′ 50”
9. SCHILLINGER Andreas BORA – HANSGROHE + 02′ 50”
10. ARROYO DURAN David CAJA RURAL – SEGUROS RGA + 03′ 00

Klasyfikacja generalna:

1. FROOME Christopher TEAM SKY
2. NIBALI Vincenzo BAHRAIN – MERIDA + 00′ 59”
3. CHAVES RUBIO Johan Esteban ORICA – SCOTT + 02′ 13”
4. DE LA CRUZ MELGAREJO David QUICK – STEP FLOORS + 02′ 16”
5. KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB + 02′ 17”
6. ZAKARIN Ilnur TEAM KATUSHA ALPECIN + 02′ 18”
7. ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 02′ 37”
8. WOODS Michael CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM + 02′ 41”
9. CONTADOR Alberto TREK – SEGAFREDO + 03′ 13”
10. LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM + 03′ 51”

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password