Kolarstwo: Zmiana formatu rozgrywania zawodów w kolarstwie torowym i BMX

Podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym w Katarze Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ogłosiła istotne zmiany w przeprowadzaniu zawodów w kolarstwie torowym oraz BMX.

Największa rewolucja spotka kolarzy ścigających się na torze. Jej owoce będzie mogli śledzić od przyszłorocznych Mistrzostw Świata i zawodów zaliczanych do Pucharu Świata. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie madisonu kobiet do programu Mistrzostw Świata. Omnium składający się obecnie z sześciu konkurencji od teraz będzie liczyć tylko 4 specjalności:wyścig eliminacyjny, scratch i wyścig punktowy oraz nowa dyscyplina wyścig tempowy. Usunięte zostały konkurencje szybkościowe: wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu lotnego oraz jazda na czas na dystansie 500 i 1000 metrów. Cały wielobój zostanie rozegrany jednego dnia. UCI postanowiła zmienić liczbę kolarzy startujących w indywidualnym sprincie z 24 na 28. Czwórka najszybszych zawodników w kwalifikacjach będzie miała w 1/8 finału wolny los i od razu awansuje do ćwierćfinału.

Podczas eliminacji w wyścigach na czas i na dochodzenie w jednym biegu wystartuje dwóch kolarzy bądź dwa zespoły. W rywalizacjach reprezentacji nie rozgrywane będą wyścigi o 5. i 7. miejsce. Dystans rywalizacji po zjechaniu z trasy skutera został zwiększony z dwóch do trzech okrążeń. Pamiętamy skandaliczną sytuację podczas finału keirinu na igrzyskach olimpijskich w Rio, od teraz zasady stają się bardziej przejrzyste i takiego rodzaju wydarzenia nie powinny mieć już miejsca.

Kolejne decyzje UCI odnosiły się do kolarstwa BMX i będą one testowane podczas zawodów Pucharu Świata. Poprzez rezygnacji z indywidualnych kwalifikacji zawody mają być bardziej atrakcyjne i przejrzyste dla widzów. Określono także standardy pasujące na torach BMX, pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa podczas rywalizacji w dyscyplinie, w której bardzo często zdarzają się wypadki.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password