Kombinacja norweska: Dwuboiści trenują z nowym trenerem, powrót Kupczaka

Niespełna pięć miesięcy pozostało do rozpoczęcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Polska kadra kombinatorów norweskich przygotowuje się do najważniejszej imprezy czterolecia pod okiem nowego trenera, Danny’ego Winkelmanna. Do treningów po przerwie związanej z kontuzją wrócił Szczepan Kupczak. W nowym sezonie zadebiutuje nowa konkurencja – rywalizacja pań. Czy wejdzie do programu igrzysk? 

Embed from Getty Images

Biało-czerwoni rozpoczęli sezon przygotowawczy do sezonu pod okiem nowego trenera, Danny’ego Winkelmanna, specjalistę z Niemiec, którego polecił sam Stefan Horngacher. Winkelmann zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego trenera, Mateusza Wantuloka.

Pierwszy obóz treningowy odbył się pod koniec maja w Szczyrku, gdzie nasi dwuboiści oddali pierwsze w tym sezonie skoki na obiektach kompleksu Skalite. Potem udali się do austriackiego Ramsau, by trenować w iście zimowych warunkach. Tuż przed rozpoczęciem Letniej Grand Prix, razem ze skoczkami trenowali na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. W trakcie trwania cyklu przygotowywali się ponadto w niemieckim Oberhofie oraz słoweńskiej Planicy.

Biało-czerwoni w Letnim Grand Prix pokazali się w pierwszych konkursach w Oberwiesetnhal i ostatnich, finałowych zawodach w Planicy. Na inaugurację punkty zdobył Paweł Słowiok (26. miejsce) oraz Adam Cieślar (28.). Niestety sztuka ta nie udała się Szczepanowi Kupczakowi oraz Pawłowi Twardoszowi. W Planicy reprezentowali nas: Szczepan Kupczak, Wojciech Marusarz i Paweł Twardosz. Punkty udało się zdobyć jedynie temu pierwszemu. Dwukrotny medalista zimowej uniwersjady był 28. (pierwszy konkurs) oraz 24.

W końcowej klasyfikacji Kupczak uplasował się na 51. lokacie (10). Paweł Słowiok zanotował 58.pozycję (5), a Adam Cieślar 62. (3). Triumf w tegorocznej edycji wywalczył Kristjan Ilves,  który uzyskał największą ilość punktów spośród dwuboistów, którzy wystartowali we wszystkich konkurach. Zgodnie z przepisami, tylko taki zawodnik może wygrać cykl zmagań na igielicie. Najwięcej punktów uzbierał Mario Seidl (340), na drugim miejscu znalazł się Frenzel (290), a na trzecim jego rodak Fabian Riessle (276). Wspomniana trójka nie ukończyła wszystkich zawodów, dlatego też nie została brana pod uwagę w oficjalnej klasyfikacji.

KLASYFIKACJA LETNIEJ GRAND PRIX 2017

Polskich kibiców cieszy fakt powrotu Szczepana Kupczaka. Zawodnik AZS-AWF Katowice ma za sobą dwa sezony przeplatane kontuzjami barku, operacjami i żmudną rehabilitacją. Obecnie stan zdrowia 24-latka wygląda coraz lepiej – Ze zdrowiem jest dobrze, operację przeszedłem bez problemu, rehabilitacja powoli dobiega końca, więc póki co ie mam na co narzekać. Wiadomo, że nadal są braki, ale ciężko pracuję, by je zniwelować, i już widać postępy – powiedział Szczepan Kupczak.

Warto na koniec dodać informację o zamierzeniach FIS związanych z rozwojem kobiecego dwuboju. Międzynarodowa Federacja Narciarska dołączyła nową dyscyplinę do programu kolejnych imprez. Już w nadchodzącym sezonie 2017/2018 rozegrany będzie Puchar Kontynentalny Pań składający się z siedmiu konkursów.

W 2020 roku dziewczęta będą rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie (10-19 stycznia). Kilka tygodni później powalczą o medale na juniorskich mistrzostwach świata. W sezonie przedolimpijskim  2020/21 zainaugurowany zostanie Puchar Świata.

źródło: FIS/olympic.org, PZN/informacja własna

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password