Kombinacja norweska: Nasi szlifują formę w Laponii, dobry start Słowioka w Rovaniemi

Sezon w sportach zimowych na dobre rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Większość reprezentacji ostatnie przygotowania realizują w Laponii, gdzie warunki do treningów są bardzo dobre. Wczoraj w Rovaniemi odbyły się mistrzostwa Finlandii w kombinacji norweskiej. Oprócz reprezentantów Skandynawii, w zawodach wystartowali zawodnicy z kontynentalnej Europy, a wśród nich trójka Polaków. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Paweł Słowiok, który zajął 8. lokatę. 

W konkursie skoków na skoczni HS100 w Rovaniemi zwyciężył Tomas Portyk. Czech skoczył na odległość 94,5 metra i uzyskał łączną notę 126,1 pkt. Drugą lokatę wywalczył Fin Eero Hirvonen (94m), a trzecią jego rodak Ikka Herola (91). Polacy w serii skoków wypadli nieźle. Najwyżej z biało-czerwonych był Paweł Słowiok. Zawodnik AZS-AWF Katowice poszybował na odległość 90,5 metra i tracił przed biegiem 48 sekund do lidera. Sześć lokat niżej plasował się Adam Cieślar z rezultatem 87,5 metra. 27. był Paweł Twardosz (84,5m).

W zawodach zwyciężył Austriak Philipp Orter, który awansował aż o 13 lokat podczas biegu na dystansie 10 km, notując 2. czas w całej stawce. Jako drugi na metę, ze stratą zaledwie 0,3 sekundy wbiegł Eero Hirvonen. Finn został zatem oficjalnym mistrzem swojego kraju. Pokonał w tej rywalizacji m.in. trzeciego na mecie IIkę Herolę, który pobiegł bardzo słabo (26. czas w stawce 45 zawodników). Prowadzący po skokach Tomas Portyk spadł na 6. miejsce, tracąc do zwycięzcy 34,8 sekundy.

Wśród biało-czerwonych najlepszy okazał się Paweł Słowiok. Podopieczny trenera Wantuloka osiągnął piąty czas biegu, co pozwoliło mu awansować z 10. lokaty zajmowanej po skokach na 8. w końcowej klasyfikacji. Adam Cieślar utrzymał 16. miejsce po biegu, ale stracił już ponad 2 minuty i 20 sekund do Ortera. Najmłodszy z Polaków, Paweł Twardosz spadł z 25., na 27. pozycję.

Z racji braku śniegu w Polsce, nasi reprezentanci przygotowują się do sezonu za granicą. W tym roku odbyli już obozy w Ramsau i Oberhofie, a obecnie  trenują w Rovaniemi, skąd udadzą się niebawem do Ruka, na pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata (26-27 listopada).

Wyniki

1.Philipp Orter (Austria)  23:15.4
2.Eero Hirvonen (Finlandia) +0.3
3.IIkka Herola (Finlandia) +1.7

8. Paweł Słowiok (Polska) +41.6
16. Adam Cieślar (Polska) +2:20.2
25. Paweł Twardosz (Polska) +4:13.4

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password