Kombinacja norweska – PŚ: Kupczak punktuje w Lahti

Niemiec Fabian Riessle zwyciężył w niedzielnych zawodach Pucharu Świata kombinatorów norweskich, które rozegrane zostały w fińskim Lahti. Były lider klasyfikacji generalnej cyklu pokonał drugiego Erica Frenzela różnicą 5 sekund. Skład podium uzupełnił Japończyk Akito Watabe. Kolejne dwa punkty do klasyfikacji PŚ wywalczył Szczepan Kupczak. Zawodnik AZS AWF Katowice uzyskał 29. lokatę.

Z powodu złych warunków pogodowych organizatorzy odwołali dzisiejsze zmagania na skoczni i uznali za oficjalne wyniki z piątkowych kwalifikacji. W rundzie prowizorycznej najlepszy okazał się Jarl Magnus Riiber, który po skoku na odległość 125. metrów, wypracował 2 sekundy przewagi nad drugim Japończykiem Akito Watabe (127.5). Trzecią lokatę zajął lider klasyfikacji generalnej PŚ, Niemiec Eric Frenzel (124, +0:32s), natomiast tuż za nim uplasował się jego rodak, Fabian Riessle (124.5, +0:40).

Decyzja jury była bardzo korzystna dla Szczepana Kupczaka, który w kwalifikacjach uzyskał bardzo dobrą, 7. lokatę. Reprezentant Polski skoczył 119,5 m i tracił do prowadzącego Norwega minutę i 18 sekund przed biegiem.

Ze startu w drugiej konkurencji dwuboju (bieg na dystansie 10 km), zrezygnowało aż 14 zawodników, w tym lider po skokach – Jarl Magnus Riiber. Młody Norweg doznał kontuzji podczas wczorajszego sprintu drużynowego. Dziś jego miejsce na pozycji lidera przed biegiem zajął drugi po skokach, Akito Watabe. Warto wspomnieć, że z biegu zrezygnowali dziś także m. in. Joergen Graabak, Manuel Faisst i Adam Cieślar, który narzeka na zmęczenie wywołane walką z chorobą.

Bieg nie miał zbyt zaskakującego scenariusza. Przez niemal całą długość dystansu po piętach Akito Watabe, deptali wspólnie Eric Frenzel i Fabian Riessle. W końcówce dystansu do mocnego pościgu za Japończykiem rzucił się Riessle, po czym wyprzedził lidera i pewnie minął linię mety jako pierwszy. Frenzel nie poszedł w pogoń za kolegą z drużyny, jednak i jemu udało się pokonać wicemistrza olimpijskiego z Soczi. Lider klasyfikacji generalnej PŚ stracił do Fabiana Riessle – 5,1 sekundy, natomiast trzeci Japończyk Akito Watabe – 11 sekund. Czwartą lokatę uzyskał kolejny z Niemców – Johannes Rydzek (+59.7), piąte miejsce zajął Norweg Jan Schmid (+1:03.0), natomiast pierwszą szóstkę zamknął Fin Ikka Herola (+1:03.0).

Szczepan Kupczak prezentuje się na trasie biegu nieco słabiej niż na skoczni, jednak nie przeszkodziło mu to w uzyskaniu pucharowych punktów. Dzięki dobrej pozycji po skokach (7. miejsce) i udanej walce z problemami zdrowotnymi, zawodnik AZS AWF Katowice zdołał obronić miejsce w pierwszej dziesiątce (29. miejsce), dopisując do swojego konta dwa „oczka” w rankingu Pucharu Świata.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Niemiec Eric Frenzel z wynikiem 1091 pkt. Drugą lokatę zajmuje Japończyk Akito Watabe (904), natomiast trzeci jest Niemiec Fabian Riessle (789).

Najlepszy z Polaków, Adam Cieślar notuje 40. pozycję z rezultatem 27 punktów. Szczepan Kupczak po dzisiejszych zawodach zgromadził punktów 13, co daje mu 46. lokatę w rankingu.