Kombinacja norweska – PŚ: Norweski triplet i punkt Kupczaka

Norwescy kombinatorzy zdominowali zawody Pucharu Świata w Lillehammer. Jako pierwszy linię mety przekroczył Espen Andersen, przed swoimi kolegami z reprezentacji – Janem Schmidem i Joergenem Graabakiem. Kolejne pucharowe punkty zdobył Szczepan Kupczak, który był 30.

Embed from Getty Images

Reprezentanci gospodarzy w czołówce dzisiejszych zawodów plasowali się już po konkursie skoków na dużej skoczni. Prowadził, po locie na 138 metr Espen Andersen, który wyprzedzał Espena Bjoernstada (138 m) i Haralda Riibera (137 m). Jeden z najdłuższych skoków, na 137,5 metra oddał także Szczepan Kupczak, ale spora ilość odjętych punktów za wiatr oraz nienajlepsze lądowanie sprawiły, że na półmetku zawodów Polak był 17. Drugi z naszych zawodników, Paweł Słowiok był 48. (115 m). Adam Cieślar i debiutujący w Pucharze Świata, 19-letni Paweł Twardosz odpadli w kwalifikacjach.

Na trasie biegu Kupczak od początku spisywał się nieźle, biegnąc w równym tempie. Polak, który nie jest najlepszym biegaczem stawce z kilometra na kilometr spadał w klasyfikacji, ale utrzymywał miejsce w punktowanej trzydziestce. Ostatecznie na finiszu polski kombinator wyprzedził Norwegów Moana i Soetvika oraz Austriaka Davida Pommera i ukończył zawody jako 30., zdobywając kolejny w tym sezonie punkt do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Paweł Słowiok finiszował jako 40.

Zmagania w Lillehammer padły łupem Norwegów, którzy zajęli całe podium. Wygrał Espen Andersen, przed swoimi kolegami z reprezentacji – Janem Schmidem i Joergenem Graabakiem.