Kombinacja norweska – PŚ: Zmiana lidera, udany powrót legendy i dobry bieg Słowioka na inaugurację nowego roku

Eric Frenzel zwyciężył w pierwszych tegorocznych zawodach PŚ w kombinacji norweskiej, które rozegrane zostały w fińskim Lahti. Mistrz olimpijski wskoczył na pozycję lidera klasyfikacji cyklu, spychając z niej swojego rodaka Johannesa Rydzeka. Polacy nie zdołali zdobyć dziś punktów.

W konkursie skoków na obiekcie Salpausselkae (K116) w Lahti najlepszy okazał się Norweg Manus Jarl Riiber. Dwukrotny mistrz świata juniorów z Ałmaty zanotował aż 128 metrów. Norweg startował z obniżonej belki (7), kiedy większa część kombinatorów skakała z 9. Znakomity wynik dał młodemu dwuboiście przewagę minuty i sześciu sekund nad drugim w rywalizacji Ericem Frenzelem, który uzyskał 125,5 metra. Na trzecim miejscu uplasował się faworyt gospodarzy, Fin Eero Hirvonen (120,5m). Tuż za podium „wylądował” dobrze spisujący się na skoczni w Lahti, Samuel Costa. Włoch po skoku na odległość 121 metra, tracił do Riibera +1:38s. Pierwszą piątkę zamknął Wilhelm Denifl. 37-letni Austriak zanotował odległość 119 metrów.

Bardzo słabo spisali się reprezentanci Polski. Lepszy z dwójki Polaków, Paweł Słowiok uzyskał 99 metry. Odległość ta pozwoliła mu zająć bardzo odległe, 42. miejsce (+4:29). Jeszcze gorzej spisał się Adam Cieślar. Zawodnik z Istebnej skoczył tylko 93 metry i z notą 63.6 uplasował się na 46. miejscu (+4:46).

Nieco lepiej zaprezentował się powracający do zawodów wysokiej rangi, Fin Hannu Manninen. Czterokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej PŚ zaliczył 101 metrów, a to dało mu 37. lokatę ze stratą +3:52s.

Podczas biegu na dystansie 10 km metodą Gundersena obserwowaliśmy rozpaczliwą ucieczkę prowadzącego po skokach Riibera nad mocnym w biegu Frenzelem oraz trzecim po skokach, Finem Hirvonenem. Młody dwuboista z kraju Wikingów utrzymał pozycję lidera do 6 km, kiedy to został dogoniony przez obu panów. W dalszej części rywalizacji o zwycięstwo walkę stoczyli już tylko Frenzel i Hirvonen. Lepszy w tej konfrontacji okazał się ten pierwszy, który wygrał z faworytem gospodarzy zaledwie różnicą 4 sekund. Trzecią lokatę wywalczył były lider klasyfikacji PŚ, Johannes Rydzek (+37.9). Liderujący po skokach Jarl Magnus Riiber zakończył zmagania na 6. lokacie (+49.2).

Bardzo dobrą dyspozycję w drugiej części dwuboju pokazał Paweł Słowiok. Zawodnik KS Wisła zanotował awans z 42. lokaty zajmowanej po skokach na 33. w końcowej klasyfikacji. Polak uzyskał 21. wynik biegu (28.20.5) i stracił do 30. w zawodach Marjana Jelenko 29 sekund. Drugi z Polaków, Adam Cieślar zakończył rywalizację na 42. miejscu (+5:46.2).

Warto odnotować, że powracający po 6-latach przerwy, 38-letni Fin Hannu Manninen uplasował się dziś na 18. miejscu, zdobywając 12 punktów do klasyfikacji PŚ.