Komplet kwalifikacji w boksie dla Australii

W dniach 23-25 marca w stolicy Australii odbył się Oceański Turniej Kwalifikacyjny w boksie mężczyzn. Wszystkie dziewięć dostępnych przepustek olimpijskich padło łupem reprezentantów Australii.

Do kwalifikacji w wadze papierowej (do 49kg) zgłosiło się zaledwie dwóch zawodników – reprezentant Papui Nowej Gwinei Charlie Keama i Australijczyk Billy Ward. W walce o występ na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie wygrał Ward (21:19).
Podobna sytuacja wystąpiła w wadzej muszej (do 52kg) – o olimpijską kwalifikację walczyli Australijczyk Jackson Woods i reprezentant Papui Nowej Gwinei Junior Kauko Raka. Wygrał reprezentant gospodarzy kwalifikacji, który do tego stopnia zdominował rywala, że sędzia główny pojedynku, Polak Kazimierz Mietła, przerwał walkę przy stanie 16:3 i ogłosił zwycięstwo Australijczyka.
W wadze koguciej (do 56kg) do walki o występ w Londynie przystąpiło już pięciu zawodników. Ostatecznie najlepszy okazał się kolejny Australijczyk Ibrahim Balla, który pokonał Nowozelandczyka Gage`a Browna 19:8.
Do turnieju wagi lekkiej przystąpiło sześciu zawodników, a najlepszym okazał się Luke Jackson. W finale Australijczyk pokonał Chada Milnesa z Nowej Zelandii 18:5.
W wadze lekkopółśredniej (do 64kg) wystąpiło trzech zawodników. Zdecydowanie najlepszym okazał się Jeffre Horn. Australijczyk zdeklasował Harrisona Scaife`a z Nowej Zelandii oraz Hinomę Livaia z Tonga zapewniając sobie występ w Londynie.
Turniej wagi półśredniej (do 69kg) zakończył się zwycięstwem Camerona Hammonda, który w finale pokonał Bowyna Morgana z Nowej Zelandii 19:8.
Kolejnym Australijczykiem, który zakwalifikował się na Igrzyska Olimpijskie został Jesse Ross. W finale turnieju wagi średniej (do 75kg) wygrał 17:7 z reprezentantem Kiribati Andrew Kometą.
Do olimpijskiego konkursu wagi ciężkiej (do 91kg) awansował Jai Tapu Opetaia, który w finale turnieju kwalifikacyjnego pokonał Davida Lighta z Nowej Zelandii 15:10.
Ostatnim zawodnikiem, który wywalczył w Canberze olimpijską kwalifikację jest Johan Linde. W finale turnieju wagi superciężkiej (powyżej 91kg) jego przeciwnikiem był Tongijczyk Uaine Fa, który jednak wycofał się z walki z powodów zdrowotnych.
Na turnieju w Canberze nie można było wywalczyć kwalifikacji w wadze półciężkiej (do 81kg), ponieważ podczas Mistrzostw Świata na Igrzyska zakwalifikował się reprezentant Australii Damien Hooper.
Polacy o prawo udziału na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie powalczą w tureckim Trabzonie w dniach 13-22 kwietnia podczas Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego.
Pełna lista zawodników z kwalifikacją olimpijską tutaj.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password